spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 28 Temmuz 2022

Rusya’da dün neler oldu? 28 Temmuz 2022

Dün, 28 Temmuz 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Zakharova, Batı medyasının neden artık Zelensky’nin eşini desteklediğini açıkladı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Batı medyasının son zamanlarda neden Vladimir Zelensky’nin eşi Elena Zelensky’yi gündeme getirmeye başladığını açıkladı.

Son zamanlarda Batı medyasının Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’den bıktığını söyleyen Zakharova, “Batı’yı bıktırdı. Tüm kaynakları tüketti. Bu nedenle Batı medyası karısı Elena’yı gündeme getirmeye başladı” diye konuştu.

T.C. Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, ruble ile ticaret konusunda açıklamalarda bulundu

Türkiye Merkez Bankası (TCMB) İdare Merkezi’nde düzenlenen yılın üçüncü Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı’nın ardından ekonomistlerin ve basın mensuplarının sorularını yanıtlayan T.C. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Rusya ile ticarette Türk lirası ve ruble kullanımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rusya ile ticaret faaliyetlerinde bulunan iş adamlarının rubleyle ödeme konusunda yaşadığı sıkıntılara değinen Kavcıoğlu, iki ülke arasındaki ticarette ulusal para birimlerinin kullanımıyla ilgili önemli gelişmelerin yaşandığını belirtirken, “Ticaretimiz yoğun şekilde devam ediyor. Rusya tarafında da görüşmeler prensip olarak sürüyor. Sadece Rusya ile değil çok uzun süredir diğer ülkelerle swap anlaşmalarımız yerel parayla ticaret noktasında devam ediyor. Çin ve Güney Kore ile de yapıyoruz. Rusya ile swap anlaşmamız yoktu ama bu gelişmelerden sonra karşılıklı Türk lirası-ruble ticaretinin yaygınlaşmasında önemli mesafe katettik. İhracatçılarla da görüşüyoruz. O sıkıntı yakın zamanda giderilecek diye düşünüyorum” diye konuştu.

Kremlin, Mısır’ın Ukrayna tahılını reddetmesini değerlendirdi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Mısır’ın Ukrayna’dan daha önce almayı planladığı tahılla ilgili sözleşmeleri reddetmesinin Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un bu ülkeye yaptığı ziyaretle bağlantılı olmadığını söyledi.

Gazetecilerle düzenlenen günlük basın toplantısında konuşan Peskov, Mısır’ın Ukrayna’dan tahıl almayı reddetme kararının iki devletin meselesi olduğunu vurgularken, “Bunun Lavrov’un ziyareti ile pek ilgisi yok. Mısır ile kendi ilişkilerimiz var ve Rusya’nın yerine getirdiği ihracat yükümlülükleri bulunuyor. Mısır ile kendi sözleşmelerimiz var. Mısır’ın diğer ülkelerle ilişkilerine ve ticaret anlaşmaları ise bu ülkelerin kendi meseleleridir” diye konuştu.

Rusya’da reel ücretler yıllık bazda düşüş gösterdi

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) tarafından paylaşılan verilere göre, Mayıs 2022’de Rusların reel ücretleri, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6,1 düşerken, bu yılın nisan ayına kıyasla yalnızca yüzde 0,1 artış gösterdi.

Ocak-Mayıs 2022 döneminde ülkede çalışanların reel ücretleri yıllık bazda yüzde 0,9 düşüş gösterirken, mayıs ayında ülkedeki işletmelerden çalışanlarına tahakkuk edilen ortalama aylık maaş tutarı yıllık yüzde 10 artışla 62 bin 457 ruble olarak belirlendi.

Rusların harcanabilir geliri de düşüşte

Rosstat, ülkedeki vatandaşların 2022 yılının ilk çeyreğinde harcanabilir reel gelirlerinin yüzde 0,8 oranında azaldığını duyurdu.

Sberbank, küçük işletmeler için kredi faiz oranlarını düşürdü

Rusya’nın en büyük kamu bankası Sberbank, küçük ve mikro işletmeler için kredi faiz oranlarını 2,4 puan düşürdüğünü açıklarken, artık şirketlerin yıllık yüzde 12,4 oranında kredi alabileceklerini bildirdi.

Rusya’nın uluslararası rezervlerinde artış kaydedildi

Rusya Merkez Bankası, 15 Temmuz 2022 itibariyle yüzde 1,2 azalarak 565,3 milyar dolara gerileyen uluslararası rezervlerin 22 Temmuz’a kadar 1,7 milyar dolar artarak 567 milyar dolara yükseldiğini duyurdu.

Düzenleyicinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Rusya Merkez Bankası, 22 Temmuz itibariyle 567 milyar dolara ulaşan ülkenin uluslararası rezervlerinin negatif yeniden değerlemenin etkisiyle hafta içinde 1,7 milyar dolar yükseldiği belirtilirken, bir hafta önce rezervlerin yüzde 1,2 azalarak 565,3 milyar dolara gerilediği açıklanmıştı.

Estonya, Rus pop müzik grubu Ruki Vverh üyelerinin ülkeye girişini yasakladı

Estonya makamları, ünlü Rus pop müzik grubu Ruki Vverh’in üyelerinin 5 yıl ülkeye girişini yasaklamaya karar verdi.

Yerel medyada çıkan habere göre, Rus pop müzik grubunun yasaklanmasına ilişkin karar Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Reinsalu tarafından açıklandı.

Moskova’da sanayi kredilerinde faiz oranları düşürüldü

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentteki sanayi işletmeleri için imtiyazlı yatırım kredilerinde faiz oranlarının yüzde 9’dan yüzde 3’e düşürüldüğünü duyurdu.

Sanayi sektörünün kullanabileceği kredi programında maksimum kredi tutarının üçe katlanarak 1 milyar rubleden 3 milyar rubleye çıkarıldığını söyleyen Sobyanin, kararın imzalanmasıyla birlikte yürürlüğe giren program sayesinde sanayi kuruluşlarının yüzde 3 faizle kredi alabileceğini, bu yeniliğin hem yeni alınacak krediler hem de daha önce onaylanan krediler için faiz oranlarının düşürülmesini sağlayacağını ekledi.

Rusya basınından kısa kısa

Estonya hükümeti, Ruslara geçici oturma izni ve çalışma vizesi vermeyi durdurma kararı aldı. Rusya vatandaşları için alınan karar, Belarus vatandaşları için de geçerli olacak.

Ünlü Formula 1 sürücüsü Sebastian Vettel sezon sonunda Formula 1’den emekli olacağını açıkladı. Sebastian Vettel, dört kez dünya şampiyonu olmuştu.

Rusya Federasyonu’nun Sayıştay Başkanlığı, Ulusal Refah Fonu (FNB) kaynaklarının kullanımına ilişkin raporunda, dolar ve Euro başta olmak üzere Rusya’ya yaptırım uygulayan ülkelerin para birimlerinin fondan tamamen çıkarılması için Maliye Bakanlığı’na teklifte bulundu.

Rusya’nın başkenti Moskova’da Tagansky Sulh Hukuk Mahkemesi, dünyanın en büyük mesajlaşma uygulamalarından WhatsApp’ı Rus kullanıcıların verilerini yerelleştirmemesi nedeniyle 18 milyon ruble para cezasına çarptırdı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img