spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 23 Temmuz 2022

Rusya’da dün neler oldu? 23 Temmuz 2022

Dün, 23 Temmuz 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Ukrayna, Rusya’yı İstanbul’daki tahıl koridoru anlaşmasını ihlal etmekle suçladı

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko, Karadeniz’deki Ukrayna limanlarından tahıl ihracatını kolaylaştırmak için Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasında Birleşmiş Milletler himayesinde varılan anlaşmanın Rusya tarafından ihlal edildiğini açıkladı.

Nikolenko, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, İstanbul’da imzalanan anlaşmanın üzerinden henüz 24 saat geçmeden Rus ordusunun Odessa Limanı’na füze saldırısı düzenlediğini bildirdi.

Odessa’ya yapılan saldırının anlaşmanın ihlali anlamına geldiğini öne süren Nikolenko, Ukrayna olarak Karadeniz üzerinden üç limandan (Odessa, Chornomorsk ve Yuzhnoye) güvenli ihracatının yenilenmesine ilişkin anlaşmaların sıkı bir şekilde uygulanması gerektiğini savunduklarını ifade etti.

Nikolenko, BM ve Türkiye’yi, Rusya’nın tahıl koridorunun güvenli işleyişi çerçevesindeki yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamaya çağırdıklarını belirterek anlaşmaların uygulanmamasının neden olacağı küresel gıda krizinin derinleşmesinin tüm sorumluluğunun Rusya’da olacağını kaydetti.

Ukraynalı yetkililer Odessa Limanı’na Rus güçlerce füze atıldığını duyurmuştu. Odessa’ya füze atılmasına yönelik henüz Rusya’dan bir açıklama yapılmadı.

T.C. Milli Savunma Bakanı Akar’dan Odessa’daki patlamaya ilişkin açıklama

Akar, yaptığı açıklamada, bugün sabah saatlerinde Odessa’da bir patlama olduğunu ifade ederek, “Füze saldırısı olduğu şeklinde bilgiler aldık ve bunun üzerine biz zaten temasta olduğumuz Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ve Ukrayna Altyapı Bakanı Aleksandr Kubrakov ile telefonla görüştük, konuştuk. Gerekli bilgileri aldık. Oraya bir füze saldırısı olduğunu ifade ettiler. Füze saldırılarından bir tanesinin oradaki silolardan bir tanesine isabet ettiğini, diğerinin de siloya yakın bir bölgeye düştüğünü ve fakat orada önemli olan rıhtımların yükleme kapasitesinde ve kabiliyetinde herhangi bir olumsuzluk olmadığını, oradaki faaliyetlerin devam edebileceğini ifade ettiler.” diye konuştu.

Rusya ile de temasta bulunduklarını belirten Bakan Akar, şunları kaydetti:

“Bunun yanı sıra Rusya ile yaptığımız temasta da Ruslar kesinlikle bu saldırıyla alakalarının olmadığını, konuyu çok yakından ve ayrıntılı bir şekilde incelediklerini bize belirttiler. Tahıl sevkiyatı ile ilgili dün yaptığımız anlaşmadan hemen sonra böyle bir hadisenin meydana gelmesi gerçekten bizi de endişelendirdi. Bundan biz de rahatsız olduk. Fakat biz orada dün yaptığımız anlaşmadaki, vardığımız mutabakattaki sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam ediyoruz ve biz tarafların sükunetle, sabırla burada sakin bir şekilde iş birliğine devam etmelerinden yana olduğumuzu da yine görüşmelerimizde dile getirdik.”

Litvanya, yaptırıma tabi malların Kaliningrad’a geçiş yasağını kaldırdı

Litvanya, Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarına tabi olan malların tren yoluyla Rus toprağı Kaliningrad’a taşınmasına yönelik yasağı kaldırdı.

BBC’nin Rus medyasına dayandırdığı haberinde, ana kara ile doğrudan bağlantısı bulunmayan ve Litvanya üzerinden sağlanan tedarik maddelerine bağımlı olan Rus toprağı Kaliningrad’a demir yolu yasağı kaldırıldı.

Rus medyası, kısa sürede Litvanya üzerinden Kaliningrad’a 60 vagon çimento sevkiyatı gerçekleştirileceğini duyurdu.

AB üyesi olan Litvanya, haziranda, yaptırımlar kapsamında bulunan çelik ve diğer metallerin demir yoluyla Rus toprağı Kaliningrad’a transit geçişine yasak getirmişti.

Rusya: Ukrayna’da toplam 4 bin 146 tank ve zırhlı araç imha ettik

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, askeri operasyonun başlamasından bu yana Ukrayna ordusuna ait 4 bin 146 tank ve zırhlı aracın imha edildiğini söyledi.

Rus ordusunun Ukrayna’daki askeri unsurlara yönelik saldırılara devam ettiğini belirten Konaşenkov, Dnepro bölgesinde Ukrayna Silahlı Kuvvetleri 406. Topçu Tugayı’nın geçici pozisyonlarının yüksek hassasiyetli silahla vurulduğunu ve saldırıda 200’e yakın Ukraynalı askerin öldürüldüğünü, 9 topçu araç ile askeri aracın yok edildiğini ifade etti.

“Donbass isimli milliyetçi gruba mensup 60’tan fazla militanın” etkisiz hale getirildiğini söyleyen Konaşenkov, Donetsk bölgesinde Ukrayna ordusunun 14. Mekanize Tugayı’nın askerlerinin yarısı kadarının öldürüldüğünü belirtti.

Rusya basınından kısa kısa

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), maymun çiçeğinin yayılması nedeniyle uluslararası halk sağlığı açısından acil durum ilan etti. Örgütün başkanı Tedros Adhonam Ghebreyesus, dünya çapında 75 ülkede 16 binden fazla hastalık vakasının kaydedildiğini ve beş ölüm vakasının meydana geldiğini söyledi. Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor), Rusya’da yeni bir hastalık vakası olmadığını belirtirken, ülkede teyit edilen ilk vaka 12 Temmuz’da bildirilmiştir.

Kherson ve Zaporijya bölgelerinin yetkilileri seçim komisyonlarının kurulmasına ilişkin kararnameleri imzaladı. Kherson Bölgesi tamamen, Zaporijya Bölgesi ise kısmen Rus güçlerinin kontrolüne geçti.

Türk şirketi Fiba Holding’in Rusya’ya sahip olduğu İngiliz giyim markası Marks & Spencer’ı İspanyol giyim markası Mango ile değiştirmeyi planladığı açıklandı.

Sinema sektörünün dev oyuncularından IMAX şirketi Rusya’daki çalışmalarını durdurdu. Somscore Corporation’ın Rusya temsilciliği başkanı Roman İsayev, Interfax haber ajansına yaptığı açıklamada ofisin 1 Haziran’dan bu yana kapalı olduğunu ve personelin işten çıkarıldığını söyledi.

Rusya’da yeni coronavirüs vakalarındaki günlük artış 6 bin 953 olarak kaydedilirken, art arda üçüncü gün altı bini aşan rakam, mayıs başı ve nisan sonundaki en yüksek seviyelere yaklaşıyor.

Orenburg, Rusya Premier Ligi’nin ikinci hafta maçında Ural’ı mağlup ederek birinci ligden Premier Ligi’ne döndükten sonraki ilk galibiyetini aldı. Orenburg’daki maç 3-0 sona erdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img