spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemNovak: Rusya zararına petrol tedarik etmeyecek

Novak: Rusya zararına petrol tedarik etmeyecek

Enerjiden sorumlu Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Rusya’nın ABD’nin başını çektiği G7 ülkelerinin Rus petrolüne tavan fiyat getirme planları hakkında konuştu.

Rus ulusal TV kanalı Perviy Kanal’a verdiği demecinde, G7 ülkelerinin belirli bir fiyatın üzerinde satılan Rus petrolünün taşınmasına yasak getirilmesi ve tavan fiyat belirlemesi halinde Rusya’nın petrol tedariklerine son verebileceği sinyalini veren Novak, “Rusya, üretim maliyetinden daha düşük bir maliyet tavanı uygulanması halinde petrol tedarik etmeyecektir. Bahsettikleri bu fiyatlar petrol üretim maliyetlerinden daha düşükse, zararına petrol üretmeyiz. Rusya bu petrolü dünya piyasalarına arz etmeyecektir” diye konuştu.

G7 ülkeleri Rus petrolüne fiyat sınırlaması getirmenin yanı sıra Moskova’nın ihracat gelirlerini azaltacak başka önlemler alma olasılığını da aktif olarak araştırıyor.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Batı’nın Rus petrolünün fiyatına tavan getirme planlarını psikolojik savaşın bir başka unsuru olarak nitelendirmişti.

Rus petrolüne tavan fiyat

G7 liderleri, Rus petrolüne tavan fiyat planıyla Rusya’ya yönelik mevcut yaptırımlara karşı ülkenin hala ciddi petrol gelirine sahip olmasının önüne geçmek istiyor. Savaşın başladığı tarihten itibaren Rusya’nın petrol üretimi yüzde 8 düşmesine karşın petrol fiyatlarının artışıyla hükümetin hala sabit bir petrol gelirine sahip olduğu tahmin ediliyor.

Uzmanlar, özellikle Çin ve Hindistan’ın, Rus petrolünün en büyük alıcıları haline gelmişken Rus petrolünün alım ve satımında tavan fiyat uygulanmasının hayata geçirilmesinin oldukça zor olacağını savunuyor.

Haziran ayı sonunda Almanya’nın ev sahipliğinde Bavyera eyaletindeki Elmau Sarayı’nda düzenlenen G7 Zirvesi’nde G7 ülkelerinin liderleri, tarafından yayınlanan bildiride, Moskova’nın enerji üretiminde pozisyonunu kullanarak Ukrayna’da başlattığı askeri operasyonunu sürdürmesini önlemek için G7’nin daha fazla önlem alacağı ve belirli bir fiyatın üzerinde satılan Rus petrolünün taşınmasına yasak getirilmesinin gözden geçirileceği kaydedilirken, “Benzer düşünceye sahip tüm ülkeleri (Rus petrolü konusunda) eylemlerimize katılmayı değerlendirmeye davet ediyoruz” denilmişti.

Bildirgede, tedariklerini çeşitlendirmek isteyen ülkelere yardım etmek de dahil olmak üzere Rusya’dan sivil nükleer teknoloji ve ilgili ürünlere olan bağımlılığın daha da azaltılacağı bildirildi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) ile koordineli olarak enerjide fiyat artışlarını azaltmak ve G7 ülkelerinde, diğer ekonomilerde ve toplumlar üzerinde daha fazla etkiyi önlemek için ek önlemlerin araştırılacağı vurgulanan bildirgede, şunlar kaydedildi:

“Üretici ülkeleri enerji piyasalarındaki gerilimi azaltmak için üretimlerini artırmaya teşvik ediyoruz ve bu bağlamda Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) son dönemde arzı sıkılaşan uluslararası piyasalara verdiği tepkileri memnuniyetle karşılıyoruz. Bu konuda harekete geçmeleri çağrısında bulunuyoruz.”

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img