spot_img
27.3 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiBaşkent KOBİ’lerinin cirosunda yüzde 35’lik artış kaydedildi

Başkent KOBİ’lerinin cirosunda yüzde 35’lik artış kaydedildi

Moskova Belediyesi resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, Ocak-Haziran 2022 döneminde başkentteki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) cirosunda yüzde 35 artış kaydedildiği belirtildi.

Haziran ayında şehirdeki KOBİ’lerin satış hacminin 362,3 milyar rubleye ulaştığı tespit edilirken, açıklamada, “Ocak-Haziran 2022’de Moskova’daki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) cirosu, 2021 yılının aynı dönemindeki cari fiyatlarla kıyaslandığında yüzde 34,7, 2020’in aynı dönemine göre ise yüzde 90’ı aşarak 1,87 trilyon rubleye ulaşmıştır. Bu yılın ilk yarısında başkentteki küçük ve orta ölçekli işletmeler, 2021’in aynı aylarına göre ortalama yüzde 30’luk bir gelir artışı göstermiştir” ifadelerine yer verildi.

Ekonomi politikalarından sorumlu Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Vladimir Yefimov, haziran ayında şehirdeki KOBİ’lerin satış cirosunun önceki aylık rekoru aşarak 362,3 milyar rubleye ulaştığını vurgularken, KOBİ’lerin yılın ilk yarısında toplam ticaret ve hizmet cirosu içindeki payının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,6 artarak yüzde 22,1’e yükseldiğini de sözlerine ekledi.

Moskova Belediyesine bağlı Ekonomi Politikası ve Kalkınma Departmanı Başkanı Kirill Purtov, yılın ilk yarısında ciro açısından liderlerin perakende ve toptan ticarette faaliyet gösteren KOBİ’ler olduğunun altını çizerken, bu kategorinin toplam satışların yüzde 37,4’ü olan yaklaşık 700 milyar rublelik ciro sahibi olduğunu aktardı.

Ciro artışında ikinci sırada oteller ve yeme-içme işletmeleri yer alırken, 206 milyar rublelik gelirle toplam KOBİ cirosunun yüzde 11,6’sını oluşturdu.

 Cirolarda üçüncü sırada ise idari faaliyet yürüten ve beraberindeki hizmetleri sunan işletmeler bulunurken, bu kategorideki KOBİ’lerin 173,3 milyar rubleyle toplamdaki payının yüzde 9,3 olduğu, ciroların yüzde 82’sini seyahat acentelerinin gelirlerinin oluşturduğu da eklendi.

Yılın ilk yarısında cirosu en fazla artış gösteren sektörler arasında birinci sırada yüzde 137,7 yükselişle eğitim sektörü yer alırken, kültür ve sporla bağlantılı işletmelerin cirosu yüzde 77,8, inşaat şirketlerinin cirosu ise yüzde 61,6 artış gösterdi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img