spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiİran, Rusya ile finansal işlemlerde ruble ve riyal kullanmaya başladı

İran, Rusya ile finansal işlemlerde ruble ve riyal kullanmaya başladı

İran, doların etkinliğinin azaltılması için Rusya ile arasındaki finansal işlemlerde Rus rublesi ve İran riyali kullanmaya başladı.

İran resmi ajansı IRNA’ya göre, İran Merkez Bankası Başkanı Ali Salihabadi, başkent Tahran’da düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ruble ve riyal üzerinden ticaret dün itibarıyla başladı.” dedi.

Salihabadi, İran’ın döviz piyasasında yerli para birimleriyle ticarete başlamasının Rusya ile ekonomik ilişkilerini daha da güçlendireceğini, İran pazarında dolar ve avro gibi diğer yabancı para birimlerinin rolünü azaltabileceğini belirterek, “Dün iki milyon rublelik işlemle iyi bir adım atıldı. İnşallah devam edecek, alınan tedbirlere göre bu işlemlerin hacmi artacak ve piyasa derinleşecek.” diye konuştu.

Merkez Bankası Başkanı, “Farklı para birimlerinden oluşan çeşitli bir para birimi portföyüne sahip olmayı, dolar ve avro gibi para birimlerinin hacmini ve etkisini azaltmayı umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, dün Tahran’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinde, küresel ticarette dolardan vazgeçilmesi gerektiğini ifade ederek, “Dolar kademeli olarak küresel ticaretin yolundan çekilmelidir.” demişti.

Putin de buna karşılık, ABD’nin doları baskı aracı olarak kullanmaya çalıştığını kaydederek, İran ile Rusya’nın ticari ilişkilerde ulusal para birimlerini kullanmanın yollarını tasarladığını söylemişti.

Bloomberg: Türkiye, Rus doğalgazını rubleyle ödemeyi düşünüyor

 Uluslararası finans, ekonomi verisi ve haber platformlarından ABD’li haber ajansı Bloomberg, Türkiye’nin Rusya’dan enerji temini için ABD dolarını reddedebileceğini, doğalgaz ödemelerinde ruble yada Türk lirası gibi ulusal para birimlerini kullanabileceğini yazdı.

İsmi açıklanmayan Türk yetkililerin Bloomberg’e verdiği demeçte, Türkiye’nin doğalgazda Rusya ile anlaşmalarda ABD doları yerine ruble ve Türk lirasıyla ödeme yapmayı düşündüğünü, bu konunun 19 Temmuz’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tahran’daki görüşmesinde de gündeme geldiğini aktardı.

Türk lirası ve rublenin iki ülkenin ticari ödeme mekanizmasında para birimi olarak kabul edileceğine dikkat çeken Bloomberg, söz konusu mekanizmanın Ankara’nın yabancı döviz rezervlerini koruyarak Türk lirasını enerji ithal etmek için kullanmasına izin verebileceğini, Türk lirasıyla ödeme alan Rusya’nın da bu rezervleri Türk tedarikçilerden mal ve hizmet alımlarını finanse etmek için kullanılabileceğinin altını çizdi.

Bloomberg, Rusya ile Türkiye arasındaki pozitif ticaret dengesinin geçen yıl yaklaşık 20 milyar dolar olduğunu yazarken, Türkiye’nin Rusya’ya ihracatının 6,5 milyar dolar, Rusya’nın Türkiye’ye ihracatının ise 29 milyar dolar olduğunu kaydetti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img