spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya, buğday ihracatına uygulanan vergiyi yükseltiyor

Rusya, buğday ihracatına uygulanan vergiyi yükseltiyor

Rusya Tarım Bakanlığı, Ukrayna ile yaşanan gerilimle küresel sorun haline gelen buğdayda ihracat vergisinin 20 Temmuz itibariyle yükseltileceğini duyurdu.

Yeni vergilerin 26 Temmuz’a kadar geçerli olacağını ekleyen bakanlık, buğday ve meslin (buğday ve çavdar karışımı) ihracatı için vergiyi 5 bin 558,9 rubleden 5 bin 984 ruble 9 kopeek’e yükseltirken, arpa üzerindeki vergileri ton başına 4 bin 413,7 rubleye, mısırda da ton başına vergiyi 3 bin 144,9 rubleye yükseltti.

Buğday için ihracat vergi oranı, ton başına 386,8 dolar, arpa için ton başına 332,9 dolar, mısır için ton başına 303 dolar olan gösterge fiyatına göre hesaplanırken, temmuz ayı başında Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, hükümetin buğday, arpa ve mısır üzerindeki ihracat vergisi hesaplamalarında ABD doları yerine Rus rublesinin kullanılacağı kararnameyi imzalamıştı.

Daha önce tahıl ihracatı üzerindeki vergileri dolar cinsinden hesaplayarak duyuran hükümetin temmuz itibariyle vergi hesaplamalarını ruble üzerinden yapacağı vurgulanan hükümet açıklamasında, yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre Rusya’dan ihraç edilen hububat, ayçiçek yağı ve küspe üzerindeki ihracat vergisi hesaplarında tek para biriminin ruble olacağı bildirildi.

İhracata getirilecek vergilerin ruble cinsinden hesaplanması için Merkez Bankası’ndan gelen verilere dayanarak belirlenecek ABD dolarının aritmetik ortalamasının dikkate alınacağı belirtilirken, yasal bilgi portalında yayınlanan karar metninde yer alan açıklamada, “Buğday vergisinin hesaplanması için taban fiyat 15 bin ruble olacaktır. Arpa ve mısır için ihracat vergisi hesaplarında taban fiyat ton başına 13 bin 875 ruble, ayçiçek yağında 82 bin 500 ruble ve ayçiçeği küspesinde (tohumu) 13 bin 875 ruble olarak belirlenmiştir” ifadelerine yer verildi.

Tarım Bakanlığı, alınan tedbirlerin ihracat vergisi hesaplamalarında döviz kurlarındaki dalgalanmaların etkisini azaltacağını ve yerli tarım ürünlerinin ihracatını destekleyeceğini vurgularken, vergilerin rubleyle yeniden hesaplanmasının aynı zamanda iç piyasada istikrarlı bir fiyat durumu sağlayacağını ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img