spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemKremlin, tahıl müzakerelerinin devam etmesini bekliyor

Kremlin, tahıl müzakerelerinin devam etmesini bekliyor

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Ukrayna limanlarından tahıl ihracatına ilişkin dörtlü müzakerelerin yakın gelecekte devam etmesini beklediklerini söyledi.

Rus resmi TV kanalı Perviy Kanal’a konuşan Peskov, Moskova’nın dünyadaki gıda krizi sorununun çözümüne katkıda bulunmaya hazır olduğunu tekrarlarken, “Bu müzakerelerin çok yakın bir gelecekte devam etmesini bekliyoruz. Biliyorsunuz, orada (İstanbul’da) bizden bir askeri heyetin yer aldığını zaten söylemiştik. Rusya, sürekli olarak artan gıda krizi sorununun çözümüne katkıda bulunmaya hazır. Ancak bu krizin nedeninin Ukrayna’daki durumdan veya Ukrayna tahılından kaynaklanmadığını, Ukrayna tahılının dünyadaki tahıl üretiminin sadece küçük bir kısmını oluşturduğunu da vurgulamamız gerekiyor” diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla İran’ın başkenti Tahran’da bugün düzenlenecek üçlü görüşmeleriyle birlikte Erdoğan ile ikili görüşmeye hazırlanan Putin’in gündeminin Suriye ve Ukrayna’dan güvenli tahıl sevkiyatı olacağı belirtilmişti.

Putin’in İran seyahati öncesi gazetecilere konuşan Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı ve Kremlin Dış Politika Danışmanı Yury Ushakov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Erdoğan ile Tahran’da yapacağı görüşmede Ukrayna limanlarından tahıl ihracatı konusunu masaya yatıracağını söylerken, “Çalışmalar çok aktif bir şekilde yürütülüyor. Biliyorsunuz, 13 Temmuz’da Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Rusya temsilcilerinin katılımıyla İstanbul’da hububat konulu ilk dörtlü toplantı yapıldı. Birleşmiş Milletler (BM) ile Ukrayna limanlarından tahıl ihracatına ilişkin yasal çerçeveyi ve genel prosedürü belirleyecek ortak bir belge hazırlama konusunda mutabık kaldık. Ayrıca İstanbul’da ortak bir koordinasyon merkezi açılması şartı koşuldu. Çalışmaya devam etmeye hazırız ve görüşmeler sürecek. Aynı zamanda tabii ki bu konu iki ülke lideri tarafından yüz yüze konuşulacaktır” ifadelerini kullandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img