spot_img
27.9 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemErdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son İstanbul görüşmelerinde Rus heyetinin çok olumlu bir yaklaşım tarzı sergilediğini belirterek, “Buradan alacağımız netice, tüm dünyayı da olumlu etkileyecektir.” dedi.

Erdoğan, Astana Üçlü Zirvesi kapsamında İran’da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. İki liderin Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı askeri operasyonundan bu yana ilk yüz yüze görüşmesi, Tahran Uluslararası Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Baş başa görüşme öncesi salona girişte el sıkışarak basın mensuplarına görüntü veren iki lider, kısa birer konuşma yaptı.

Konuşmasına teşekkürlerini ileterek başlayan Erdoğan, yüz yüze görüşmedikleri süreç içinde Rusya ile diplomasiyi telefonla sürdürdüklerini hatırlattı.

Bugün de Astana formatında bir araya gelinmesinin çok büyük bir avantaj olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Dışarıda da dostları gördük. Gerçekten bugün yoğun bir gündemi sizlerle paylaşacağız. İnanıyorum ki bu süreç içerisinde hakikaten arabuluculuk formatında da Rusya’nın yaklaşım tarzı olumlu istikamette sürüyor. Son İstanbul görüşmelerinde de Rus heyetinin yaklaşım tarzı çok olumluydu. Buradan alacağımız netice, tüm dünyayı da olumlu etkileyecektir. Ben şahsım, heyetim adına teşekkür ediyorum. Görüşmelerimizin verimli geçeceğini umuyorum.”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede, Ukrayna’nın Karadeniz limanlarından tahıl ihracatıyla ilgili tüm sorunların henüz çözülmediğini, ancak müzakerelerin olumlu geçtiğini vurgularken, Erdoğan’a Karadeniz üzerinden tahıl ihracatı meselesinin çözümü için düzenlenen müzakerelere ev sahipliği yapan Türk platformunun sağlanması ve arabuluculuk çabalarından dolayı teşekkür etti.

Erdoğan’a “Sizin arabuluculuğunuz sayesinde ilerleme kaydettik” diyen Putin, tüm sorunlar henüz çözülmediğini, ancak olumlu gelişmelerin olduğunun da kaydedildiğini sözlerine ekledi.

Rusya ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin de arttığına dikkat çeken Rus lider, Suriye ve Karabağ meselelerinin de yer aldığı görüşmenin yoğun bir gündeme sahip olduğunu belirtirken, Erdoğan’ı gördüğüne çok sevindiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin en son 29 Eylül 2021’de Rusya’nın Soçi kentinde yüz yüze görüşmüştü.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img