spot_img
18.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemUshakov: Putin ve Erdoğan, Tahran'da "tahıl sorununu" ele alacak

Ushakov: Putin ve Erdoğan, Tahran’da “tahıl sorununu” ele alacak

Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı ve Kremlin Dış Politika Danışmanı Yury Ushakov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Tahran’da yapacağı görüşmede Ukrayna limanlarından tahıl ihracatı konusunu masaya yatıracağını söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ushakov, Putin ve Erdoğan’ın tahıl tahliyesi konusunu görüşeceğini belirtirken, “Çalışmalar çok aktif bir şekilde yürütülüyor. Biliyorsunuz, 13 Temmuz’da Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Rusya temsilcilerinin katılımıyla İstanbul’da hububat konulu ilk dörtlü toplantı yapıldı. Birleşmiş Milletler (BM) ile Ukrayna limanlarından tahıl ihracatına ilişkin yasal çerçeveyi ve genel prosedürü belirleyecek ortak bir belge hazırlama konusunda mutabık kaldık. Ayrıca İstanbul’da ortak bir koordinasyon merkezi açılması şartı koşuldu. Çalışmaya devam etmeye hazırız ve görüşmeler sürecek. Aynı zamanda tabii ki bu konu iki ülke lideri tarafından yüz yüze konuşulacaktır” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte Putin’in İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yapacağı üçlü görüşme sonrası ortak bir bildiri imzalayacaklarını söylerken, “Ortak bildiri taslağı şimdiden hazırlandı. Tahran’daki Astana formatında yapılacak zirvenin sonuçlarının ardından, ortak bir bildiri kabul edilmesi amaçlanıyor. Taslak hazırlandı ve neredeyse kabul edildi. Kabulü, üç cumhurbaşkanının görüşmesinden hemen sonra ilan edilecek” diye konuştu.

Suriye’de askeri operasyon konusuna da başlıklar arasında

Ushakov, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde planladığı askeri operasyon konusuna da değinirken, Rusya’nın Suriye’deki barışın temel ilkesini ihlal edecek her türlü eyleme karşı olduğunu hatırlatarak, “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Kürt oluşumlara karşı yeni bir operasyon düzenleme planlarına gelince, bu konu doğal olarak Putin-Erdoğan zirvesinde tartışılacaktır. Rusya’nın ilkeli tavrı bellidir.  Suriye’deki barışın temel ilkesini ihlal eden her türlü eyleme karşıyız. Güvenlik Konseyi kararlarında ve Astana formatındaki kararlarda Suriye’nin egemenliğine, birliğine ve toprak bütünlüğüne saygının önemi vurgulanmıştır” ifadelerine yer verdi.

Rus, Türk ve İran liderinin yapacağı üçlü görüşmede Suriye’deki meselelerin ele alınacağını, bölgedeki sorunların insani yollarla çözümünün ayrıntılı olarak masaya yatırılmasının beklendiğini söyleyen Ushakov, Suriye’deki sosyo-ekonomik durumun son derece zor olduğunu bildiklerini, Batı’nın Şam’a yönelik yasa dışı tek taraflı yaptırımlarının bölgede ciddi bir insani probleme yol açtığını sözlerine ekledi.

spot_img
spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.antyapi.com.trspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img