spot_img
23.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya: Batı, Türkiye ile aramızdaki hava trafiğini engellemek istiyor

Rusya: Batı, Türkiye ile aramızdaki hava trafiğini engellemek istiyor

Türkiye ile ilişkilerden sorumlu Rusya Dışişleri Bakanlığı 4. Avrupa Departmanı (4ED) Başkanı Yuri Pilipson, Batılı ülkelerin yaptırımlar yoluyla Rusya-Türkiye hava trafiğini bozmaya çalıştığını söyledi.

TASS haber ajansına konuşan Pilipson, iki ülke ilişkileri üzerinde Batı baskısı olduğunu belirterek, “Batı yaptırımlarının diğer şeylerin yanı sıra Rus-Türk hava trafiğini bozmayı amaçladığını dikkate almalıyız. Bu nedenle Türkiye’ye seyahat eden turistlerimizin yaşayabileceği her türlü risk ve rahatsızlığı ortadan kaldırmak için iki ülkenin ilgili birimleri yoğun bir şekilde çalışıyor” diye konuştu.

Zorlu dış baskıya rağmen, Türkiye’nin başta turizm alanında olmak üzere ikili ilişkilerde Rusya ile işbirliğini sürdürdüğünü kaydeden diplomat, genel olarak Ankara’nın Türkiye’deki Ruslara tam güvenli bir tatil için tüm koşulları yaratmayı vaat ettiğini, iki ülkenin bakanlıklarının bu konuyu öncelikli kontrol altında tuttuğunu ifade etti.

9 Haziran’da Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) tarafından yapılan açıklamada, haftalık uçuş sayısının artmasına rağmen Türkiye’ye Rusya’dan gidecek turist akışının bu yıl pandemi öncesi 2019’a göre yüzde 45 azalacağı ve muhtemelen bu yıl 2,9 milyon ila 3 milyon Rus turist sayısının beklendiğini aktarmıştı.

ATOR, ayrıca haziran ayının ilk haftasında Rusya’dan Antalya’ya 452 uçuşun gerçekleştiğini kaydederken, ancak Haziran 2021’de Türkiye’ye Rusya’dan düzenlenen günlük uçuş sayısının 160’a ulaştığını hatırlattı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img