spot_img
21.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelMerkez Bankası’ndan sürücülere kötü haber

Merkez Bankası’ndan sürücülere kötü haber

Rusya Merkez Bankası, ülkedeki tüm binek araç sahiplerinin sahip olması gereken zorunlu trafik sigortası (OSAGO) poliçelerinde yüzde 26 oranında zam yapılmasını teklif etti.

Düzenleyicinin resmi sayfasında yayınlanan açıklamada, trafik kazalarında “en çok hasar gören” otomotiv yedek parçalarının ortalama yüzde 28,7 oranında zamlandığı vurgulanırken, “Rusya Taşıt Sigortacıları Birliği’nin internet sitesinde her bölge için güncellenmiş araç tamir hizmeti ve yedek parça fiyatlarının yükseldiği kaydedilmekte, bu nedenle kaza sonrası verilecek sigorta tazminatı hesaplamalarında da güncelleme yapılması gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Bireysel kullanım için alınan binek otomobiller için OSAGO tarifesinin bin 646 ila 7 bin 535 bin ruble aralığında sürücülerin kaza sicili ve tecrübesine göre ayrı ayrı belirleneceğini açıklayan Merkez Bankası, toplu taşımada kullanılan araçlar için ise OSAGO tarife koridorunun her iki yönde yüzde 17,8 genişlemesini öneriyor.

Düzenleyici, artan yedek parça fiyatları karşısında güncellenecek OSAGO oranları sayesinde sigortacıların trafik kazalarında sigorta maliyetini artırabileceğini, dikkatli sürücüler için ise sigorta maliyetinden tasarruf etmelerine olanak sağlayacağını umuyor.

Merkez Bankası geçtiğimiz yıl zorunlu trafik sigortası poliçelerinde tarifeyi kişiselleştirmek için tarife koridorunu aşağı ve yukarı yönde yüzde 10 oranında artırmış, sonuç olarak, 2021’deki ortalama OSAGO primleri 2020’ye göre yüzde 1,85 artış göstermişti.

Batı yaptırımları nedeniyle otomobille birlikte otomotiv yedek parça tedarikinde sıkıntı yaşanan Rusya’da, yedek parça fiyatlarında mart itibariyle keskin artış yaşanmıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img