spot_img
21.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiHusnullin: İnşaat sektörünün kalkınması için 2030’a kadar 160 trilyon harcanacak

Husnullin: İnşaat sektörünün kalkınması için 2030’a kadar 160 trilyon harcanacak

İnşaattan sorumlu Rusya Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin, bütçe dışı kaynaklar da dahil olmak üzere hükümet tarafından belirlenen “2030 yılına kadar Rusya’da inşaat sektörü ile konut ve toplumsal hizmetlerin geliştirilmesi Stratejisi” programı dahilinde 160 trilyon ruble yatırım yapılacağını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Husnullin, programın tüm kaynaklar dikkate alındığında 2030 yılına kadar toplam maliyetinin 160 trilyon rubleyi bulacağını vurgularken, bu rakamlarda federal bütçeden ayrılacak fonların payının yaklaşık 30 trilyon ruble olacağını, geri kalan fonların ise özel sektörden sağlanacağını aktardı.

Husnullin, inşaat alanında önceden planlanan tüm programların bütçe planlamasında belirlenen mevcut finansman düzeyinde kalması durumunda, sektördeki kalkınma için tahsis edilecek meblağın yeterli olması gerektiğini belirtirken, “2030 yılına kadar alt yapıyı geliştirme kapsamında 260 bin kilometrelik şebeke yenileme çalışmaları planlanıyor.  Bununla birlikte mevcut bütçe planlaması dikkate alındığında 2030 yılına kadar ülkede 1 milyar metrekare inşaat yapmak mümkün olacaktır. Bu sayede yaklaşık 1 milyon kişi ek olarak sektörde istihdam edilebilecektir” ifadelerini kullandı.

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat‘ın verilerine göre, 2020 yılında Rusya’da konut inşaatı hacimleri toplamda 82,2 milyon metrekare olarak kaydedilirken, bu hacimlerin 2019 yılına göre 143 bin metrekareden daha fazla olduğu gözlemlendi.

Geçen yılın ekim ayında konuşan Marat Husnullin, ülkede 2021’ de yaklaşık 86 milyon metrekare konutun inşa edildiğini açıklamıştı.

Kentsel Planlama ve İnşaattan Sorumlu Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Andrey Bochkarev, 2021 yılında başkentte 14 milyon metrekareden fazla konut inşa edildiğini belirterek, bu hacimlerin başkentin tüm SSCB ve Sovyet sonrası tarihi için rekor olduğunu söyledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img