spot_img
21.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiHükümet, tercihli konut kredilerinde faiz indirdi

Hükümet, tercihli konut kredilerinde faiz indirdi

Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, yakın zamanda St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu’nda (SPIEF) konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in aileler için tercihli konut kredisi faizlerinde indirim önerisinden kısa süre sonra alınan kararla faiz oranlarının yüzde 7’ye indirildiğini duyurdu.

Çocuklu aileler tarafından talep gören tercihli konut kredilerindeki faiz oranlarının yüzde 7’ye indirilmesiyle ilgili kararı imzaladığını söyleyen Mishustin, hükümetin tüm sosyal yükümlülüklerini yerine getirmeye ve dengeli bir bütçe politikası izlemeye devam edeceğini vurgularken, “Bütçemiz fazla verirken kamu borcunun hacmi rahat bir seviyede kaldı. Hükümet olarak önceden belirlediğimiz tüm sosyal yükümlülüklerimizi yerine getirmeye, dengeli bir bütçe politikası izlemeye ve sürdürülebilir ekonominin yeniden başlaması için finansal bir temel oluşturmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Haziran ayı başlarında Güncel Finansal İstikrar Raporu’nu yayınlayan Rusya Merkez Bankası, ülkedeki bankalar tarafından Nisan 2022 döneminde verilen konut kredisi hacimlerinin 161,6 milyar rubleye ulaştığını kaydederken, bu rakamların mart ayına göre 3,2 kat daha düşük olduğunu bildirmişti.

Tercihli ipotek oranlarının daha önce belirlenen yüzde 9’dan yüzde 7’ye düşürüleceğini bildiren Sberbank ve VTB Bank, yeni hafta itibariyle yapılacak başvurularda güncellenmiş faiz oranlarıyla konut kredisi sunacağını aktardı.

Sberbank basın servisi tarafından yapılan açıklamada, tüm ipotek programlarındaki oranların 0,4 puan düşürülerek temel program kapsamındaki minimum faiz oranlarının yıllık yüzde 10,5 oranlarına çekildiği belirtilirken, mesajda, “Sberbank ipotek programlarındaki oranları düşürmeye devam etmektedir. Buna göre yeni konutlar ve ikinci el daire için alınacak ipoteklerde asgari faiz oranları yüzde 10,5’e düşürülmüştür” ifadelerine yer verildi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img