spot_img
19.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemPutin: BRICS, uluslararası rezerv para birimi oluşturmayı düşünüyor

Putin: BRICS, uluslararası rezerv para birimi oluşturmayı düşünüyor

Bugün düzenlenen BRICS İş Forumu’na çevrimiçi video konferans yoluyla katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, BRICS ülkelerinin para birimleri sepetine dayalı uluslararası bir rezerv para birimi oluşturma konusunda çalıştığını söyledi.

Rusya ile birlikte Brezilya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nin oluşturduğu BRICS ülkelerinden hükümet ve iş dünyası temsilcileriyle birlikte endüstri ve ekonomi uzmanlarından oluşan forumda küresel ekonomiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Rus lider, Rusya’nın SWIFT’e alternatif olarak yarattığı mali mesajlaşma sisteminin (SPFS) beş ülkeden bankaları birbirine bağlamaya açık olduğunu vurguladı.

Rus kredi kartı MIR’in kullanım coğrafyasını da genişletildiğini kaydeden Putin, “Ülkelerimizin para birimlerinden oluşan bir sepete dayalı uluslararası rezerv para birimi üzerinde de çalışıyoruz. Tüm sorunlara ve zorluklara rağmen BRICS iş çevrelerinin ticaret, finans ve yatırım alanlarında karşılıklı yarar sağlayan ilişkilerini sürekli olarak genişlettiğini de görüyoruz” diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı, bu yılın ilk üç ayında Rusya’nın beş BRICS ülkesiyle olan ticaret hacminin yüzde 38 artarak 45 milyar dolara çıktığına vurgu yaparken, Rus iş dünyasının BRICS ülkelerini temsil eden iş dünyasıyla koordineli olarak ulaşım altyapısını geliştirmek, lojistik rotaları yeniden inşa etmek ve yeni üretim zincirleri oluşturmak için hızlı adımlar attığını ifade etti.

Hindistan’ın Rusya’daki perakende alanında oluşan boşluğu doldurmak amacıyla zincir mağazaları açmayı planladığına işaret eden Rus lider, Çin ile ise Rusya’da otomobil, ekipman ve makine ticaretindeki payını artırmak için müzakerelerin sürdüğünü sözlerine ekledi.

Rusya’nın da beş ülkedeki varlığını artırdığına dikkat çeken Putin, “Çin ve Hindistan’a Rus petrol arzının hacmi gözle görülür şekilde büyüyor. Tarım alanında işbirliği dinamik bir şekilde gelişiyor. Rusya, BRICS ülkelerine önemli miktarda gübre ihraç ediyor. Rus bilişim şirketleri Hindistan ve Güney Afrika’daki faaliyetlerini genişletiyor ve uydularımız Brezilya’da 40 milyon kişiye televizyon yayını hizmeti sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Kriz, kronik hale getirildi

Batı ülkelerinin yaptırımları nedeniyle küresel ekonomideki sorunların kronik hale geldiğinin altını çizen Rusya Devlet Başkanı, Batı’nın sürekli para basarak iş dünyasına zarar veren ve insanları olumsuz etkileyen sorumsuz bir makroekonomik politika izlediğini yinelerken, “Sonuç olarak, küresel ekonomideki sorunlar kronikleşiyor. Ticari faaliyetlerde düşüş, artan işsizlik, hammadde ve bileşen kıtlığı ile birlikte küresel gıda güvenliğini sağlamadaki zorluklar ağırlaşıyor. Tahıl ürünleri ve diğer temel ürünlerin de fiyatları artıyor” dedi.

Yakın zamanda St. Petersburg’da 25’incisi düzenlenen Uluslararası Ekonomik Forum’da (SPIEF) yabancı işadamlarının Rusya ile çalışmaya devam etme isteklerini gösterdiğini kaydeden Putin, Moskova’nın yabancı iş insanlarının Rusya ile çalışma arzusunu her zaman destekleyeceğini sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img