spot_img
20.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 13 Haziran 2022

Rusya’da dün neler oldu? 13 Haziran 2022

Dün, 13 Haziran 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Rusya: Ukrayna’ya ait 201 uçak, 130 helikopter, 3 bin 525 tank ve zırhlı yok ettik

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, bugüne kadar Ukrayna’ya ait 201 uçak, 130 helikopter, 3 bin 525 tank ve zırhlı aracı yok ettiklerini bildirdi.

Rus ordusunun Ukrayna’da taarruzlarının sürdüğünü belirten Konaşenkov, havadan fırlatılan yüksek hassasiyetli füzelerle Donetsk bölgesinde Udaçnoye tren istasyonu civarında ABD ve Avrupa ülkelerinden de dahil olmak üzere Ukraynalı milliyetçi güçlere teslim edilen silah ve askeri teçhizatın imha edildiğini söyledi.

Konaşenkov, Lugansk bölgesinde yabancı paralı savaşçıların dağıtım noktası ve Kharkov ile Lugansk bölgesinde 2 çok namlulu roketatarın yok edildiğini de aktardı.

Rus hava muharebe taktik birliklerinin, Lugansk bölgesinde Lisiçansk’ta bir komuta merkezi ile Buk-M1 hava savunma füze sistemi telsiz istasyonunu vurduğunu kaydeden Konaşenkov, askeri birlikler ve teknik araçların toplandığı 63 alanın da imha edildiğini dile getirdi.

Konaşenkov, bu saldırılar sonucunda 120’den fazla Ukraynalı milliyetçi güç, 2 tank, 7 obüs ve 11 askeri aracın etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Rus hava savunma sistemleriyle bir günde 8 Ukrayna insansız hava aracını düşürdüklerini bildiren Konaşenkov, topçu ve füze birliklerinin 247 askeri bölgeyi ateş altına aldığı bilgisini paylaştı.

İsveç, Tetra Pak’ın Rusya’ya ürün ihraç etmesini yasakladı

İsveç Ulusal Ticaret Kurulu, daha önce baskılara rağmen ülkede çalışmaya devam edeceğini açıklayan gıda ambalajı, gıda paketleme ve işleme şirketi Tetra Pak’ın Rusya’ya ürün ihracatını sürdürme talebini reddetti.

Tetra Pak’ın İsveç hükümetini Rusya’ya ihracatın durdurulması halinde şirketin varlıklarının kamulaştırılacağı, bunun da Rusya’ya şu anda sahip olmadığı teknolojilere erişim sağlayacağı konusunda uyardığı ifade edilen haberde, dolayısıyla Avrupa Birliği’nin Rusya’ya yönelik aldığı önlemlerin tam tersi etki yapacağının düşünüldüğü belirtildi.

İsveç Ulusal Ticaret Kurulu ise Tetra Pak ürünlerini Rusya’ya ihraç etmenin insani bir bakış açısıyla görülemeyeceğini belirterek şirketin iddialarına katılmadı.

Daha önce,Tetra Pak’ın Rusya’dan ayrılmayı planladığı bildirilmiş, ancak 23 Mayıs’ta Tetra Pak’ın basın servisi tarafından bu iddialar yalanlanmıştı.

McDonald’s’ın kapanmadan önce Moskova’daki fast food cirosu açıklandı

Moskova Belediyesi Ticaret ve Hizmetler Dairesi Başkanı Aleksey Nemeryuk, Amerikan fast food zincirinin tüm restoranlarının 2022’de çalışmaya başlayacağını umduğunu belirtirken, ağın kapanmasından önce Moskova’daki McDonald’s restoranlarının ciro payının başkentteki tüm fast food satış noktalarının cirosunun yüzde 50’sini aştığını hatırlattı.

McDonald’s’ın Moskova restoran pazarında lider konumda olduğunun altını çizen Nemeryuk, “Son 10 yılda Moskova’daki restoran sayısı üç katına çıktı. 6 bin civarında olan sayı şimdi 18 binden fazla. Son iki yılın tüm zorluklarına rağmen,fast food sektörünü pandemiden korumayı başardık. Restoran sayısı ve fast food restoranlarının gelişimi sürüyor. Ancak fast food alanında cirosunun payı yüzde 50’yi geçen McDonald’s’ın başkent ekonomisindeki rolü büyük” diye konuştu.

Dijital Kalkınma Bakanlığı, elektronik pasaport projesini askıya alıyor

Uluslararası finans dergisi Forbes, Rusya Dijital Kalkınma Bakanlığı’nın daha önce açıkladığı elektronik pasaport projesini belirsiz bir süre için askıya aldığını yazdı.

Yurt içinde kullanılan ve kimlik niteliği taşıyan geleneksel pasaportların yerini alması planlanan elektronik pasaport projesinin oluşturulmasında rol alan kaynaklara atıfta bulunan Forbes, dijital pasaportun vatandaşlara maliyetinin bin rubleye ulaştığını, kağıt formatta hazırlanan pasaportların ise 300 rubleye mal olduğunu aktarırken, iddiaya göre projenin askıya alınmasındaki en önemli nedenlerden biri olarak elektronik pasaportun yüksek maliyeti olduğunu vurguladı.

Rus basınından kısa kısa

Natalya Poklonskaya, BDT ve diğer ülkelerde yaşayan vatandaşlar ve Uluslararası İnsani İşbirliğinden sorumlu federal ajans olan Rossotrudnichestvo’daki başkan yardımcılığı görevinden ayrıldı. Şubat 2022’den bu yana sürdürdüğü görevinden Putin’in imzasıyla azledilen Poklonskaya, kişisel hesabından başka bir işle uğraşacağını açıkladı.

Donetsk’te bir pazara yapılan bombalı saldırıda 3 kişi hayatını kaybetti. Son bir günde 300 top ateşine maruz kalan bölgede, pazara yapılan saldırıda biri çocuk olmak üzere 3 sivil hayatını kaybederken, 18 kişi yaralandı. Akşam saatlerinde şehir yoğun bombardımana tutuldu.

Zaporijya Bölgesi’nde temmuz ayında işletmeler için vergi rejimi tekrar getiriliyor. Bölgenin Rusya Federasyonu tarafından kontrol edilen kısmında basitleştirilmiş bir vergilendirme sistemi çalışacak. Haziran için vergi oranı sıfır olurken, 1 Temmuz’dan itibaren gelir üzerinden yüzde 5 olarak belirlendi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov, Rus uçaklarının seri üretiminin beş yılı bulabileceğini söyledi. Yerli uçaklar arasında Sukhoi Superjet’in 2023’te, MS-21’in ise 2024’te üretimine başlanması planlanıyor.

Macron, Fransa’nın savaş ekonomisi dönemine girdiğini duyurdu. 2019-2025 yıllarında silahlanmayı artırmak için ülkenin askeri planlama yasasının gözden geçirilmesi çağrısında bulunan Macron, “Fransa, uzun vadede savaş ekonomisine girdi” diye konuştu.

Rusya’da COVID-19 vakalarındaki günlük artış minimuma ulaştı. Son bir günde 2996 yeni vaka kaydedilirken, vefat sayısı 56 kişiye geriledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img