spot_img
20.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaRusya'da Dün Neler OlduRusya’da dün neler oldu? 3 Haziran 2022

Rusya’da dün neler oldu? 3 Haziran 2022

Dün, 3 Haziran 2022’de Rusya basını ve haber kanallarında gündemi oluşturan ve en çok işlenen haber başlıkları şu şekilde oldu;

Putin, dünyadaki jeopolitik durumu tahmin etmenin zor olduğunu söyledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Güvenlik Konseyi’nin 30. yıldönümü münasebetiyle Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi üyeleri ile paylaştığı yazısında, dünyadaki jeopolitik durumun karmaşık ve tahmin edilmesi zor olmaya devam ettiğin vurgularken, bu nedenle ülkenin güvenliğinin güçlendirilmesi ve Rusya’nın ilerici gelişimine katkıda bulunan modern yaklaşımların aranması gerektiğini bildirdi.

Kremlin internet sitesinde yayınlanan mesajında, Güvenlik Konseyi üyelerini konseyin 30. yıldönümü vesilesiyle kutlayan Rus lider, “Dünyadaki son durum karmaşık ve tahmin edilmesi zor olmaya devam ediyor. Eski problemler ve tehditler ile yaptığımız mücadelemize yenileri ekleniyor. Bu koşullar altında zamanın gerçeklerini karşılayan ve ülke güvenliğini güçlendirmeye yardımcı olan yeni yaklaşımları daha aktif bir şekilde aramak ve uygulamak gerekiyor. Devletimizin istikrarı, tutarlı ve ilerici gelişimi için yeni bakış açılarına ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Nazım Hikmet, Moskova’da mezarı başında anıldı

3 Haziran 1963 yılında dünyaya gözlerini yuman dünyaca ünlü Türk Şair Nazım Hikmet Ran, Moskova’daki mezarı başında anıldı.

Başkentte sabah saat 10.00 itibariyle başlayan ve şiddetli yağan yağmura rağmen, şairi sevenler mezarına çiçek bırakmak için ıslanmayı göze aldı.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği himayesinde, uzun yıllardır Rusya’da faaliyet gösteren Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB), Moskova Yunus Emre Enstitüsü ve Nâzım Hikmet Kütüphanesi tarafından düzenlenen etkinliğe Rusya’da yaşayan ve iş yapan Türk vatandaşlarının Rus akademisyenler ve öğrenciler de katıldı.

AB, Rusya’ya karşı yaptırım listesini genişletti

Avrupa Birliği (AB), Rusya’ya karşı yaptırım listesine yeni isim ve kuruluşları ekledi, Rus ordusunun kontrolündeki bölgelerde Ukraynalıların Rusya vatandaşlığına geçirilmesini şiddetle kınadı.

AB Konseyinden yapılan yazılı açıklamaya göre, yaptırım listesine eklenen 65 kişiyle birlikte Rus ordusunun Ukrayna’nın Buça kentinde sözde sivilleri öldüren, tecavüz ve işkence eden birimlerini yöneten, “Buça kasabı” olarak anılan Azatbek Omurbekov ve “Mariupol kasabı” lakabı takılan Mikhail Mizintsev gibi isimleri ve 18 kuruluş da Rus silahlı kuvvetleri ile hükümetini doğrudan veya dolaylı olarak destekleyen çeşitli şirketleri içeriyor.

Medvedev: ABD, Rusya’ya “vekaleten savaş” ilan etmiş durumda

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, El Cezire televizyon kanalına verdiği demecinde, ABD’nin Kiev rejimine yoğun bir şekilde silah tedarik ederek Rusya’ya karşı “vekaleten savaş” ilan ettiğini belirtirken, orada son Ukraynalıya kadar savaşmak için militarist bir çılgınlık sürdürdüğünü vurguladı.

Rusya’nın özel askeri operasyonuna yanıt olarak Amerika Birleşik Devletleri liderliğindeki NATO ülkelerinin Ukrayna’ya büyük miktarda silah tedarik ederek Ukraynalılar üzerinden Rusya ile savaştığını vurgulayan Medvedev, “Dedikleri gibi Rusya’ya karşı son Ukraynalıya kadar savaşmak amacıyla orada militarist ruh halini silah sevkiyatları ve propaganda ile sürdürmek için mümkün olan her şekilde çalışıyorlar” diye konuştu.

Rusya’ya karşı sürdürülen bu mücadelede Ukrayna’yı kullanan ABD ve Avrupa’daki müttefiklerinin çıkarlarının zarar görmediğini de sözlerine ekleyen Medvedev, şu ana kadar altı milyon insanın zaten Ukrayna’yı terk ettiğini, ABD’nin talimatıyla gerilime destek veren Avrupa ülkelerinin şimdi mülteci sorunlarıyla karşı karşıya kaldığını aktardı.

Askeri operasyon kaçınılmazdı

Medvedev, Ukrayna ile ilgili durumda barışçıl bir senaryonun mümkün olmasına rağmen, kolektif Batı’nın Rusya’nın çağrılarına cevap vermediğini hatırlatırken, NATO’nun saldırganlığının Rusya’nın Ukrayna ile anlaşmasına bile izin vermediğini ifade etti.

“2014 olaylarını ve kağıt üzerinde kalan Minsk anlaşmalarını hatırlayın” diyen Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı, Minsk anlaşmalarının gerçekleşmemesinde büyük rolün aslında bakış açılarını Ukrayna’ya empoze eden ABD ve yönettiği Kuzey Atlantik İttifakı olduğunu, bir bütün olarak NATO’nun saldırganlığını sürdürmemesi durumunda Ukrayna ile anlaşmanın mümkün olduğunu kaydetti.

Rus Pasifik Donanması 40’tan fazla gemiyle tatbikat başlattı

Rusya Savunma Bakanlığı, Pasifik Donanmasının 40’tan fazla savaş gemisi, 20 savaş uçağı ve helikopterle Pasifik Okyanusu’nda tatbikat başlattığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, donanma güçlerinin bugün başlattığı askeri tatbikatın uzak deniz bölgesinde Amiral Sergey Avakyants’ın komutasında gerçekleştirildiği belirtildi.

Rus Pasifik Donanmasının tatbikatına 40’tan fazla savaş gemisi ile 20 uçak ve helikopterin katıldığı aktarıldı.

Kadirov: Rusya, Ukrayna’daki operasyonu hızlandıracak

Çeçen lider Ramzan Kadirov, Ukrayna’daki askeri operasyonunu sürdüren Rus Silahlı Kuvvetlerin geliştirilmiş taktikleri içeren yeni hedefler belirlediğini aktarırken, “Operasyon, hızlandırılmış formatta ilerleyecek” diye konuştu.

Moskova’ya yaptığı çalışma ziyaretinin bir parçası olarak Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile bir araya gelen Çeçen lider, Şoygu tarafından kendisine Ukrayna’daki özel harekatın hızlandırılmış bir formatta ilerleyeceği bilgisinin aktarıldığını vurgularken, “Sergey Kujugetoviç (Şoygu) daha fazla taktiksel manevraları içeren yeni hedefler belirledi. Alınan önlemler, özel harekatın daha hızlı yürütülmesine katkıda bulunan taarruz manevralarının etkinliğini önemli ölçüde artırmayı mümkün kılacaktır” diye konuştu.

Yandex CEO’su Arkady Volozh, görevinden istifa etti

AB yaptırımlarına dahil edilen Rusya’nın dev teknoloji şirketi Yandex’in sahibi Volozh, şirketin yönetim kurulundan istifa etti.

İş adamı, ayrıca aile tröstünde bulunan şirketin hisseleri üzerinde oylama kararlarında yer almayacak. Volozh, AB yaptırımları altına girdikten sonra Voloh’un istifa kararıyla Yandex hisselerinin yüzde 5’ten fazla düştüğü kaydedildi.

Moskova’daki iş merkezinde yangın

Başkent Moskova’nın batısında bulunan Grand Setun İş Merkezi’nde yangın çıktı.

Gorbunova Caddesi’ndeki iş merkezinin birinci katında başlayan yangın, kısa sürede dördüncü kadar yayılırken, yangının ana nedenlerinden biri arasında elektrite meydana gelen kısa devre olabileceği söyleniyor. 120’den fazla kişinin yanan iş merkezinden kurtarıldığı,bin 200 kişinin de tahliye edildiği açıklandı.

Rusya, 41 Kanada vatandaşı için ülkeye girişi kapattı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, 40’tan fazla Kanada vatandaşına ülkeye giriş yasağı getirerek Rusya’nın “stop listesine” dahil etti.

Dışişleri Bakanlığı, bunun 8 Mayıs’ta Ottawa tarafından Rusya Savunma Bakanlığı yönetimi, Rus askeri liderleri ve işadamları üzerinde benzer kısıtlamalar getirilmesine bir yanıt olduğunu açıkladı.

Kırgızistan ve Tacikistan sınır muhafızları arasında çatışma

Tacikistan sınır muhafızlarının yasadışı bir şekilde sınırı geçerek Kırgız topraklarına girdiği ve Kırgız askerlerine ateş açtığı bildirildi.

Muhafızlardan biri yaralanırken, daha sonra taraflar, güçlerin sınırdan çekilmesi konusunda anlaştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img