spot_img
21.8 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya'da sözleşmeli askerlik için yaş sınırı kaldırıldı

Rusya’da sözleşmeli askerlik için yaş sınırı kaldırıldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sözleşmeli askerlik hizmeti için daha önce belirlenen yaş sınırını kaldıran federal yasayı imzaladı.

Kremlin resmi internet sayfasında yayımlanan ve yürürlüğe giren belgede, Rusya Silahlı Kuvvetleri’ne sözleşmeli askerlik için yapılan başvurularda yaş sınırının önce 18-40 yaş arası, yabancılar için sözleşmeli askerlik yaşının 18-30 yaş arası olduğu hatırlatılırken, imzalanan kararname sonrası daha önce belirlenen yaş sınırının kaldırıldığı açıklandı.

Yeni kanunun hem çalışma çağındaki Rus vatandaşları hem de ilk askerlik sözleşmesini yapma hakkının verildiği yabancılar için yaş sınırını ortadan kaldırdığı vurgulanan belgenin açıklayıcı notunda, “ Özellikle yüksek hassasiyetli silahların kullanımı, silahların ve askeri teçhizatın işletilmesi son derece deneyimli profesyonel uzmanlar gerektirmektedir. İstatistikler, gereken deneyimlerin 40-45 yaşlarında sahip olunduğunu göstermektedir” ifadelerine yer verildi.

Yasanın özellikle Rus Silahlı Kuvvetleri için gerekli tıbbi destek, mühendislik, bakım, operasyon ve iletişim gibi talep edilen alanlarda sözleşme kapsamında askerlik hizmetine uzmanları çekmeye yardımcı olacağı açıklanırken, yasanın hazırlanmasında yer alan Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Nikolay Pankov, Federasyon Konseyi toplantısında yaptığı açıklamasında Ruslar ve yabancıların 50 yaşına gelene kadar sözleşmeli  askerliğe başvurabileceğini söylemişti.

Rusya’da daha önce sözleşmeli askerlik yaş aralığı Rus vatandaşları için 18-40 yaş, yabancılar için de 18-30 yaş olarak belirlenmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img