spot_img
15.5 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiReshetnikov, Rusya’nın talep krizi yaşadığını söyledi

Reshetnikov, Rusya’nın talep krizi yaşadığını söyledi

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, resmi TV kanalı Rossiya 24’e verdiği demeçte, Rusya ekonomisinin şu anda tüketici ve işletmelerin yeterince para harcamaması nedeniyle bir talep krizi yaşadığını söyledi.

Arz ve taleplerde büyük dengesizlik yaşandığına işaret eden Reshetnikov, “Şu anda Rusya’da yeterli sayıda işletme ve tüketicinin para harcamaktan kaçındığını, bu nedenle de ekonomimizde talep krizi yaşandığını gözlemliyoruz” diye konuştu.

Ekonomide tüketici harcamalarının düşmesi ve taleplerin azalmasıyla üretiminde gerilediğini hatırlatan Ekonomik Kalkınma Bakanı, daha düşük fiyatlara yol açan düşük taleplerin ekonomiyi daha sonra deflasyonist bir sarmalın içine sokabileceğini de aktardı.

Rublenin yeniden güçlenmesinin de ekonomi için tehlike oluşturduğuna vurgu yapan Reshetnikov, Merkez Bankası’nın faiz kararını çok yerinde verdiğini de belirtti.

Bakan, aynı zamanda Rusya’nın ithalatının yeniden yönlendirilmesinin kademeli olarak başladığını, ancak ithalat hacimlerindeki yüzde 50’lik düşüşün gayet ciddi olduğunu da sözlerine ekledi.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img