spot_img
29 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'da dost ülkelerdeki şirket hisselerine yatırım serbest bırakıldı

Rusya’da dost ülkelerdeki şirket hisselerine yatırım serbest bırakıldı

Rusya Merkez Bankası, ülkedeki vatandaşların dost ülkelerdeki şirketlerin hisselerine yatırım yapmalarını serbest bıraktı.

Rusya Merkez Bankası’ndan yapılan yazılı açıklamada, yaptırımlar nedeniyle uygulamaya konulan denizaşırı bazı mali işlemlere yönelik uygulamaların hafifletildiği belirtildi.

Açıklamada, dost ülkelerdeki şirketlerin hisselerine yönelik yatırımların, ruble veya söz konusu ülkenin para birimi üzerinden olmak kaydıyla serbest bırakıldığı kaydedildi.

Dost ülkelerdeki şirketlerin hisselerine yatırım limitini 10 milyon ruble olarak belirleyen Merkez Bankası, bu limitin üstünde gerekli hisse yatırımı için Merkez Bankası’nın özel izninin alınması gerekeceğini ekledi.

30 Nisan’da Rusya Merkez Bankası, ülkede bu yıl gerçekleşmesi beklenen sermaye çıkışına yönelik tahminini iki kat artırarak 75 milyar dolardan 151 milyar dolara yükseltmişti.

Raporda, ülkeden bu yıla ilişkin sermaye çıkışıyla ilgili tahmin ise iki kat artırılarak 75 milyar dolardan 151 milyar dolara yükseltildi.

Rusya Merkez Bankası’ndan 11 Nisan’da yapılan açıklamada, ülkede 2021’in ilk çeyreğinde sermaye çıkışının 17,5 milyar dolar iken, rakamın, bu yılın ilk çeyreğinde 64,2 milyar dolara yükseldiği bildirilmişti.

Yaptırımlar nedeniyle onlarca yabancı şirket ve yatırımcı Rusya’dan çekilme veya faaliyetlerini geçici olarak durdurma kararı almıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img