spot_img
19.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelStarbucks'tan Rusya'daki kahve düşkünlerine kötü haber!

Starbucks’tan Rusya’daki kahve düşkünlerine kötü haber!

ABD’li kahve zinciri Starbucks, yaklaşık 15 yıldır faaliyet gösterdiği Rusya pazarından ayrılma kararı aldığını duyurdu.

ABD’li hızlı servis restoran zinciri McDonald’s’ın ardından Starbucks da Rusya’dan çıkacağını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada, Starbucks’ın 8 Mart’ta tüm Starbucks ürünlerinin sevkiyatı da dahil olmak üzere Rusya’daki tüm ticari faaliyetleri askıya aldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, şirketin Rusya pazarından ayrılma kararı aldığı ve artık pazarda bir marka varlığına sahip olmayacağı kaydedildi.

Rusya’daki yaklaşık 2 bin çalışana 6 ay boyunca ödeme yapılacağı belirtilen açıklamada, çalışanların Starbucks dışındaki yeni fırsatlara geçişlerine de yardımcı olunacağı ifade edildi.

Rusya’daki ilk mağazasını 2007’de açan Starbucks’ın ülkede lisans sahibi Alshaya Group tarafından işletilen 130 mağazası bulunurken, sektör temsilcileri, yerli kahve zincirleri ve küçük ve orta ölçekli birçok kafenin faaliyet gösterdiği Rusya’da Starbucks’ın pazar payının daha önce de diğer ülkelerdekine göre düşük olduğunu belirtirken, bu yüzden şirketin Rusya’dan ayrılmasının tüketicileri olumsuz etkilemeyeceğini ifade etti.

Starbucks, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı askeri operasyonun ardından 8 Mart’ta ülkedeki tüm ticari faaliyetlerini askıya aldığını duyurmuştu.

Rusya’nın Ukrayna’daki operasyonu devam ederken Rusya’daki operasyonlarını gözden geçiren şirketlerin sayısı da artış göstermeye devam etmişti.

Son olarak McDonald’s, 30 yılı aşkın süredir faaliyet gösterdiği Rusya pazarından çıkacağını ve operasyonlarını satma sürecini başlattığını açıklamıştı.

Yerli yatırımcılara satılan Amerikan fast food zincirinin Rusya’daki restoranları, isim değiştirerek hizmet vermeye başlayacak.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img