spot_img
26.1 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaEkonomiRusya'daki ortalama kredi kartı limitleri düşmeye başladı

Rusya’daki ortalama kredi kartı limitleri düşmeye başladı

Rusya’da faaliyet gösteren kredi derecelendirme şirketi Equifax Kredi Bürosu, bankalar tarafından verilen kredi kartlarında ortalama limitlerin düşerek Temmuz 2020’den bu yana en düşük seviyeye ulaştığını bildirdi.

Nisan ayında Rusya’da kredi kartları ortalama limitinin 65 bin 800 rubleyle Temmuz 2020’den bu yana en düşük seviyelere ulaştığını bildiren Equifax, raporlama döneminde kredi kartlarında ortalama limitlerde gözlemlenen düşüşün yüzde 0,9 olduğunu, bir önceki yıla göre ise düşüşün yüzde 11,8’e ulaştığını açıkladı.

Uzmanlar, kredi kartı limitlerindeki düşüşte Rusya Merkez Bankası’nın para politikası ve yüksek faiz oranlarının büyük rol oynadığına inanıyor.

Aynı zamanda Rusların kredi kartı taleplerinde de artış kaydeden şirket,  Rusya’daki bankalar tarafından nisan ayında çıkarılan kredi kartı sayısının yüzde 17,5 artarak 1,26 milyon adede ulaştığını, Rusların kredi kartı borçlarının da yüzde 16,4 artarak 82,9 milyar rubleye ulaştığını bildirdi.

Daha önce hükümet talimatıyla nisan ayında kredi borcu ertelemeleri için Rusyadaki bankalar tarafından ilan edilen kredi tatili uygulamasında onaylanan başvuru sayısının pandemi yılı olarak bilinen 2020 yılına göre çok daha yüksek olduğu aktarılmıştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img