spot_img
19.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaYerelRusların konut ve kamu hizmetleri faturalarında artış kaydedildi

Rusların konut ve kamu hizmetleri faturalarında artış kaydedildi

Rusya’da faaliyet gösteren finans kuruluşu Russky Standart Bank araştırmaları, Rus vatandaşlarının her ay su, doğalgaz ödemelerini de kapsayan konut ve kamu hizmetleri faturalarında Ocak-Mart 2022 döneminde yüzde 5,5 artış meydana geldiğini gösterdi.

Fatura ödemelerinin hesaplandığı araştırmalara göre geçen yılın aynı dönemine göre ortalama fatura tutarı 3 bin 529 rubleden 3 bin 722 rubleye yükselirken, Rusların elektrik tüketiminde genel bir artışa yönelik eğilimin de var olduğu gözlemlendi.

2022’nin ilk çeyreğinde Moskova’da konut ve kamu hizmetleri faturası ortalaması 3 bin 728 ruble olurken, St. Petersburg’da bu ortalama 4 bin 238 ruble olarak gerçekleşti. 

Konut ve kamu hizmetleri faturalarında  raporlama döneminde kaydedilen en büyük düşüş, 599 ruble ile Penza ve 716 rubleyle Tula’da gerçekleşti.

Geçtiğimiz yılın sonlarında Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülkedeki konut ve kamu hizmetleri (ZHKH) tarifelerindeki artışın önümüzdeki üç yıl içerisinde yüzde dördü geçmeyeceği ifade edilmişti.

Bakanlığın resmi internet sitesinde 2022-2024 devlet bütçesinin hazırlanmasına yönelik senaryoya göre bu artışın enflasyon hedefi ile uyumlu olacağı belirtilirken, mevcut fiyat artışlarının takip edileceği de bildirildi.

Bazı belediyelerde altyapının geliştirilmesi, konut ve kamu hizmetleri (ZHKH) standartlarının oluşturulması ve kamu hizmetlerine geçiş konusunda çeşitli çalışmaların uygulanması nedeniyle fiyat artışlarının yüzde dördü aşabileceği de tahmin edildi.

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tahminlerine göre 2021 yılı sonunda enflasyon oranlarının yüzde 4,3 olarak beklendiği, orta vadede hedeflenen oranların da yüzde 4 olduğu açıklandı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img