spot_img
19.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemRusya'da konut talepleri 2019 değerlerine döndü

Rusya’da konut talepleri 2019 değerlerine döndü

Pandemide düşük faiz oranları nedeniyle yaşanan rekor konut kredisi talepleri ve inşaat malzemelerindeki keskin artış, Rusya’daki daire fiyatlarında büyük fiyat artışına yol açarken, bu yıl itibariyle ülkede yeni bir daire satın almak, artan konut kredisi faiz oranları ve enflasyon nedeniyle imkansız hale geldi.

Nüfusun konut taleplerinde rekorların kırıldığı 2020 ve 2021 yıllarına kıyasla yeni yılda konut piyasalarının 2019 seviyelerine dönmeye başladığına inanan uzmanlar, Rusların konut taleplerinde düşüşün kaçınılmaz olduğunu vurguluyor.

Ulusal Kredi Derecelendirme Kuruluşu NKR tarafından yapılan açıklamada, 2022 yılında ipotekli konut satış oranlarının coronavirüs pandemisi öncesi tipik değerlere döneceği belirtilirken, uzmanlara göre ipoteklerde ortalama vadeler 23 yıla kadar uzayacak ve kredi sayısı dörtte bir oranında azalacak.

Aynı zamanda konut satışlarında ortalama ipotek tutarlarının 3,6 milyon rubleye yükseleceğini öngören Rodina Group İnşaat şirketi sahibi Vladimir Shchekin, Moskova’daki işlemlerin düzensiz hale geldiğini kaydederek alıcıların daha uygun bütçeli yerlere giderek daha fazla ilgi duyduklarını, bu bölgelerin “Yeni Moskova” olarak adlandırılan Moskova Bölgesi olduğunu söyledi.

Tekta Group’un tahminine göre ise Rusya’da konut fiyatları bu yıl yaklaşık yüzde 10 artış gösterecek.

St. Petersburg inşaat şirketi Sitistroyproekt’in genel müdürü Vasily Timofeev, yeni konut projelerindeki dairelerden sonra ikinci el konut piyasasındak konut fiyatlarının artmaya başlayacağına inanırken, artık geçiçi olmasına rağmen ikinci el konutların yeni dairelerden çok daha ucuz olduğuna da dikkat çekti.

Yakın zamanda Rus gayrimenkul danışmanlık şirketi Mir Kvartir tarafından yapılan açıklamada, ülkenin büyük şehirlerindeki ikinci el konut piyasasında daire fiyatlarının yıl içinde ortalama yüzde 19’u geçtiği belirtilmişti.

İkinci el piyasasında geçen yıl tüm şehirler için metrekare başına ortalama konut fiyatlarının yüzde 19,4 artışla 82 bin 701 rubleye çıktığı bildirilen raporda, satışa çıkarılan dairelerde fiyat ortalamasının yüzde 14,7 artışla 4 milyon 590 bin rubleye yükseldiği vurgulandı.

Başkent Moskova‘da yeni konutlardaki fiyat artışlar yıl boyunca yüzde 26 olarak kaydedilirken, şehirdeki konutlarda metrekare başına ortalamalar 310 bin 900 rubleye (4 bin 138 ABD doları) yükseldi.

Moskova Bölgesi’nde konut fiyatlarındaki artış yüzde 40’lara ulaşırken, metrekare ortalamaları 155 bin 500 ruble (2 bin 69 ABD doları) olarak gözlemlendi.

2021 yılında St. Petersburg’da konut fiyatlarındaki artış oranı yüzde 31 olurken, metrekare başına ortalama fiyat 197 bin 400 rubleye ulaştı.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img