spot_img
19.2 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemTataristan'da istihdam seviyesi pandemi öncesi değerlere döndü

Tataristan’da istihdam seviyesi pandemi öncesi değerlere döndü

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Elmira Zaripova, bölgenin istihdam seviyelerinin 2021’de salgın öncesi göstergelere geri döndüğünü açıkladı.

2021’in sonunda Tataristan Cumhuriyeti’nde işsizlik oranının üç kat azaldığını bildiren Zaripova, “2021 yılı sonu itibariyle Tataristan nüfusunun yüzde 62,5 ile yaklaşık 2 milyonu istihdam ediliyor.2021 yılında 969 işletme ve bireysel girişimci, işsiz vatandaşlar arasından bin 467 kişiye istihdam sağlarken bakanlık tarafından sübvansiyon ile ödüllendirildi” diye konuştu.

Zaripova, bakanlığın 2021’de nüfusun hassas kategorileri için istihdama özel önem verildiğini vurgularken, Tataristan’da engelli istihdam oranının yüzde 56,8’le Rusya’nın en yüksek seviyelerinde olduğunu, bölgede çalışma çağındaki her üç engelliden birinin çalışmakta olduğunu sözlerine ekledi.

Bakanlık verilerine göre 2021 yılının başında 37 bin işsizin olduğu Tataristan’da, ancak yıl sonunda bu sayının 11 bine düştüğü kaydedilirken, bölgede işgücü piyasasında halihazırda 52 bin boş pozisyonun bulunduğu da aktarıldı.

Rusya’da işsizlik oranları

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) verilerine göre, Rusya genelinde bu yılın ekim ayında işsizlik oranlarının yüzde 4,3 olarak gerçekleşti.

Toplam işsiz sayısının 3,2 milyon kişi olarak gözlemlendiği Rusya’da, Kasım 2021 döneminde 15 yaş ve üstü çalışma çağındaki nüfusun 75,4 milyon kişiye ulaştığı belirtilirken, bunun 72,2 milyonunun istihdam edildiği, 3 milyon 200 bin kişinin ise resmi olarak “işsiz” niteliği taşıdığı açıklandı.

İstatistik departmanına göre 2020’de Rusya’daki işsiz sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 24,7 artış göstererek yaklaşık 4,321 milyon kişiye ulaşmıştı.

Pandemi yılı olarak nitelendirilen 2020 yılında çalışma çağındaki nüfus içinde işsizlerin toplam payı yüzde 5,8 olarak kaydedilmişti.

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img
spot_img