spot_img
10.7 C
Moskova
spot_img
Ana SayfaGündemTürk-Ermeni görüşmeleri, Moskova’nın ev sahipliğinde düzenlendi

Türk-Ermeni görüşmeleri, Moskova’nın ev sahipliğinde düzenlendi

Türkiye’nin Ermenistan Özel Temsilcisi Büyükelçi Serdar Kılıç ile Ermenistan’ın Özel Temsilcisi Rubin Rubinyan arasındaki görüşme, Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleştirildi.

Türkiye’nin Ermenistan Özel Temsilcisi Büyükelçi Serdar Kılıç ile Ermenistan’ın Özel Temsilcisi Rubin Rubinyan, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi konusunu ele almak üzere, Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya geldi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre ikili görüşme, bir buçuk saat sürdü.

Türk ve Ermeni tarafları arasında gerçekleşen görüşmenin içeriğine dair bilgi paylaşılmadı.

Temsilcilerin atanma süreci

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 13 Aralık 2021’de TBMM’de yaptığı konuşmada, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde yeni bir dönemin başladığının sinyallerini vermişti.

Büyükelçi Serdar Kılıç, 15 Aralık’ta Ermenistan Cumhuriyeti nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Özel Temsilcisi olarak görevlendirilmişti.

Ermenistan da Parlamento Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan’ı, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi kapsamında özel temsilci olarak atamıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün düzenlediği basın toplantısında Türkiye ve Ermenistan ilişkileri hakkında konuştu.

Rusya’nın Ankara ve Erivan’ın doğrudan diyalog kurmasına yardım ettiğini vurgulayan Lavrov, iki ülkenin diyaloglarının başarılı bir şekilde ilerleyeceğini umduğunu söylerken, Türkiye ve Ermenistan, ikili ilişkilerin geliştirilmesi için özel temsilcilikler atarken, bizde ev sahibi ve arabulucu rolü üstlendik. Bugün ilk toplantının Moskova’da gerçekleşmesinden çok memnunuz. Rolümüz doğrudan bir diyalog kurulmasına yardımcı olmak, Umarım başarılı olur” ifadelerini kullandı.

Görüşme ile ilgili daha sonra yapılan yazılı açıklama ise şu şekilde:


“Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamento Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan 14 Ocak 2022 tarihinde Moskova’da biraraya gelmiştir. 
Özel Temsilciler, olumlu ve yapıcı bir atmosferde gerçekleşen bu ilk görüşmelerinde, Türkiye ve Ermenistan arasında diyalog yoluyla yürütülecek normalleşme sürecine yönelik olarak ön görüş alışverişinde bulunmuşlardır. Taraflar, müzakereleri tam normalleşme hedefiyle ön şart olmaksızın sürdürme hususunda mutabık kalmışlardır. 
Özel Temsilciler arasındaki ikinci görüşmenin yeri ve tarihi diplomatik kanallardan bilahare belirlenecektir.”

spot_img

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

www.assmann-con.ruspot_img

Gözden Kaçmasın

spot_img