18 Ocak 2022
Ana Sayfa Yerel Golikova: Rusya'da COVID-19 vakalarında düşüşe ilişkin veriler gerçekçi değil

Golikova: Rusya’da COVID-19 vakalarında düşüşe ilişkin veriler gerçekçi değil

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, son zamanlarda Rusya’da gözlemlenen COVID-19 vakalarındaki düşüşün vatandaşların ücretsiz coronavirüs testi başvurularının azalmasıyla ilişkilendirilebileceğini belirtirken, ilan edilen günlük vaka sayılarındaki düşüş eğiliminin tam olarak gerçeği yansıtmayacağını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in başkanlığını yaptığı Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Golikova, yeni yılın ilk haftasının sonuçlarına göre Rusya’da vaka oranlarının 100 binlik nüfus başına 76,3 vaka olarak gerçekleştiğini belirterek, “Bu 2021’in son haftasına göre yüzde 19,4’lük bir düşüş olduğunu gösteriyor. Ancak bu düşüş eğilimi vatandaşların ücretsiz ekspress coronavirüs testi başvurularının tatil döneminde düşmesi nedeniyle tamamen gerçekçi değil. Yeni yılın ilk haftasında test seviyesi 100 binde 239 kişi olarak kaydedildi” diye konuştu.

Rusya’nın 66 bölgesinde yapılan ücretsiz COVID-19 test seviyesinde bir düşüş yaşandığını söyleyen Başbakan Yardımcısı, Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) tarafından belirlenen minimum günlük test sayısının 100 bin kişi başına 300 kişi olduğunu hatırlattı.

Yakın gelecekte bölgelere 3 milyon COVID-19 test sistemi tedarik edileceğini duyuran Golikova, halihazırda 25 bölgeye 810 bin COVID-19 test sistemi teslim edildiğini vurgulayarak, “Yakın gelecekte bölgelere 3 milyon yeni test sisteminin teslim edilmesi planlanıyor. Ayrıca, 2022’nin ilk yarısında ayda 3,5 milyon ekspres test sistemi tedariki için bütçeden ek kaynak aktarılacaktır” ifadelerini kullandı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Ruslar 2021’de Türkiye’de yüzde 75 daha fazla konut aldı

Rus vatandaşları, Türkiye'de 2021 yılında bir önceki yıla kıyasla neredeyse yüzde 75 daha fazla gayrimenkul satın alırken, geçen yıl aldıkları konut sayısı...

Rusya’nın sığır eti ihracatı 2021’de ikiye katlandı

Tarım Bakanlığı’na bağlı Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetimi Servisi (Rosselkhoznadzor), 2021'de ülkenin sığır eti ihracatının iki katına çıktığını bildirdi.

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...