18 Ocak 2022
Ana Sayfa Yerel Rusya Başsavcılığı, 300. yıldönümünü kutluyor

Rusya Başsavcılığı, 300. yıldönümünü kutluyor

13 Ocak itibariyle kuruluşunun 300’üncü yıl dönümünü kutlayan Rusya Federasyonu Başsavcılığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katıldığı törende eylemleri hakkında bilgi verdi.

Rusya Başsavcısı Igor Krasnov, kurumun son yirmi yılda vatandaşlar tarafından 80 milyondan fazla mektup ve şikayeti değerlendirerek üzerinde çalıştığını belirtirken, “Çoğu mektup, yardım umuduyla doluydu. Pek çok insana da umut ışığı olmaya çalıştık. Bu dönemde yasa ihlallerini ortadan kaldırmak için 35 milyon protesto, iddia, başvuru ve diğer müdahale istekleri yerine getirildi” diye konuştu.

Başsavcılığın eylemleri arasında vatandaşların işverenlere karşı korunmasıyla birlikte diğer sosyal haklarını korumanın yer aldığını belirten Krasnov, sağlık, konut ve toplum hizmetleri, ekoloji ve diğer birçok alanda hukukun üstünlüğünü sağlamak için kurumun yıllarca özenle çalıştığını aktardı.

Devletin ve vatandaşların temel değerlerini savunan savcılığın, sorunları en etkin şekilde çözmek için tüm modern uygulamaları kullandığını söyleyen Başsavcı, “Son yıllarda savcılığın üstesinden gelmesi beklenen birçok yeni sorumluluk eklenmiştir. Başsavcılık olarak bizden beklenen tüm sorumlulukları başarılı bir şekilde yerine getirdiğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Krasnov, savcıların temel görevinin vatandaşların yaşamları üzerinde olumlu bir etki yaratmasını sağlamak olduğunu vurgularken, savcıların Rus vatandaşlarının güveni ve saygısı ile birlikte devlet başkanının desteği karşısında büyük sorumluluk sahibi olduğunun altını çizdi.

“Rus devletini güçlendirme yolundaki kararlı yolumuza devam edeceğiz” diyen Krasnov, sınır ötesi tehditler olarak gördükleri aşırılıkçılık, terörizm, yolsuzluk vakalarının üstesinden gelmek için kapsamlı uluslararası işbirliklerini geliştirdiklerini de belirterek, törende Başsavcılığın 300. yıldönümü vesilesiyle çok sayıda yabancı meslektaşının da yer aldığını, aynı zamanda Avrupa Konseyi ve Uluslararası Savcılar Birliği liderleri tarafından da kutlandığını sözlerine ekledi.

Büyük Petro’nun gözü olmuştu

Rusya’nın en eski devlet kurumlarından biri olan Rusya Federasyonu Başsavcılığı, ilk olarak 12 Ocak 1722’de Rus Çarı I. Petro (Büyük Petro) tarafından kurulmuştu.

Ülkedeki iş düzensizliği, adaletsizlik ve yolsuzlukla mücadele etmek için Büyük Petro tarafından alınan kararla kurulan kurumda ilk Başsavcı Kont Pavel Yaguzhinsky’yi Senato’ya tanıtan Büyük Petro, “Bu kurum benim gözüm, bu sayede her şeyi göreceğim” diye konuşmuş, o zamandan beri savcılığa “hükümdarın gözü” denmeye başlanmıştı.

Bugünkü 300’üncü yıl kutlamalarına Türkiye Cumhuriyeti Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin başkanlığındaki başsavcılık heyeti ile birlikte diğer ülkelerden 45’in üzerinde farklı savcı heyeti katılıyor.

Bu akşam ise (13 Ocak 2022) Kremlin Sarayı’nda yabancı heyetlerin de katılacağı kokteyl düzenlenecek.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’nın sığır eti ihracatı 2021’de ikiye katlandı

Tarım Bakanlığı’na bağlı Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetimi Servisi (Rosselkhoznadzor), 2021'de ülkenin sığır eti ihracatının iki katına çıktığını bildirdi.

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...