18 Ocak 2022
Ana Sayfa Gündem Putin ile Hindistan Başbakanı Modi, Yeni Delhi'de bir araya geldi

Putin ile Hindistan Başbakanı Modi, Yeni Delhi’de bir araya geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile başkent Yeni Delhi’de görüştü.

Putin ve Modi, Hyderabad House’de gerçekleşen görüşmenin basına açık kısmında açıklamalarda bulundu.

Rusya ve Hindistan arasındaki ilişkilerin her alanında geliştiğini belirten Putin, ikili ticaret hacminin yılın ilk 9 ayında yüzde 38’den fazla arttığını söyledi.

Putin, iki ülkenin askeri teknik alanda da iş birliği yaptığına dikkati çekerek, “Hindistan ile yüksek teknolojili askeri ürünlerin geliştirilmesi ve üretimi alanında birlikte çalışıyoruz.” dedi.

Hindistan ile ortak askeri tatbikatlar düzenlediklerini dile getiren Putin, iki ülkenin bu yönde çalışmaları sürdüreceklerini vurguladı.

Putin, Afganistan’daki duruma da değinerek, “Terör, uyuşturucu ve organize suç ile mücadele gibi konular bizleri endişelendiriyor. Bu bağlamda, elbette, Afganistan’daki durumun ne şekilde geliştiği konusu da endişelendiriyor.” dedi.

Hindistan ile uluslararası alanda aktif şekilde çalışmalar yürüttüklerini belirten Putin, iki ülkenin pozisyonlarının birçok konuda uyuştuğunu kaydetti.

Uzay alanındaki iş birliğimiz genişliyor

Modi ise Rusya ile ilişkilerin “stratejik ortaklık” seviyesinde olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Ülkelerimiz arasında çeşitli alanlarda bugün imzalanan anlaşmalar iş birliğimizi güçlendirecektir. ‘Made in India’ programı kapsamında ortak üretimin geliştirilmesi yoluyla savunma alanındaki iş birliğimiz güçleniyor. Ayrıca, uzay alanındaki iş birliğimiz genişliyor.”

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’nın sığır eti ihracatı 2021’de ikiye katlandı

Tarım Bakanlığı’na bağlı Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetimi Servisi (Rosselkhoznadzor), 2021'de ülkenin sığır eti ihracatının iki katına çıktığını bildirdi.

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...

Putin, inşaat malzemeleri fiyatlarını sürekli takip emri verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin resmi rekabet kurumu olan Federal Anti-Tekel Servisi’ne (FAS) kamu ihaleleri kapsamında yürütülen projelerde kullanılan inşaat malzemelerinde...