18 Ocak 2022
Ana Sayfa Gündem Avrupa'daki yeraltı depolama tesislerindeki gazın yüzde 23'ü tükendi

Avrupa’daki yeraltı depolama tesislerindeki gazın yüzde 23’ü tükendi

Rus enerji şirketi Gazprom, Avrupa’da bulunan yer altı depolama tesislerindeki doğal gazın yüzde 23,4’ünün kullanıldığını bildirdi.

Gazprom’dan yapılan yazılı açıklamada, Rusya’nın kuzeybatı bölgelerindeki aşırı soğuklar nedeniyle ülkedeki doğal gaz sistemiyle ilgili bir toplantı gerçekleştirildiği belirtildi.

St. Petersburg şehrinde 6 Aralık’ta 1893’ten bu yana kaydedilen en düşük sıcaklığın görüldüğüne işaret edilen açıklamada, “Gas Infrastructure Europe verilerine göre, Avrupa’daki yeraltı depolama tesislerindeki doğalgazın yüzde 23,4’ü şimdiden kullanıldı.” ifadesine yer verildi.

Gazprom’dan 15 Kasım’da yapılan açıklamada, 3 Kasım’da Avrupa’daki depolama tesislerinden çekilen doğal gaz hacminde 345 milyon metreküple rekor kırıldığı duyurulmuştu.

Yakın zamanda Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Ekonomik İşlerden Sorumlu Üyesi Paolo Gentiloni, Rusya’nın ekim ve kasım aylarında Avrupa Birliği’ne gaz arzının geçen yıla göre yüzde 25 düştüğünü iddia etmişti.

AB’nin şu anda Norveç ve Cezayir’den belirlenen seviyelerde gaz aldığını vurgulayan Gentiloni, ancak ekim ve kasım aylarında Rusya’dan gelen gaz hacminde yüzde 25 düşüş olduğunu bildirdi.

Gazprom tarafından 1 Aralık tarihinde yapılan açıklamada, ön verilere göre 2021’in başından bu yana şirketin BDT dışındaki ülkelere gaz ihracatının yüzde 6,6 (10,6 milyar metreküp) artarak 171,5 milyar metreküpe çıkardığı belirtilmişti.

Gazprom, özellikle yılın başından bu yana Almanya’ya gaz tedarikini yüzde 16,8 artırdığını açıklarken, doğalgaz sevkiyat hacimlerinin İtalya’ya yüzde 19,5, Romanya’ya yüzde 221,8, Polonya’ya yüzde 7,5, Finlandiya’ya yüzde 9,1, Bulgaristan’a  yüzde 43,8, Yunanistan’a yüzde 12,2, Slovenya’ya ise yüzde yüzde 53,9 arttığını iletti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Ruslar 2021’de Türkiye’de yüzde 75 daha fazla konut aldı

Rus vatandaşları, Türkiye'de 2021 yılında bir önceki yıla kıyasla neredeyse yüzde 75 daha fazla gayrimenkul satın alırken, geçen yıl aldıkları konut sayısı...

Rusya’nın sığır eti ihracatı 2021’de ikiye katlandı

Tarım Bakanlığı’na bağlı Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetimi Servisi (Rosselkhoznadzor), 2021'de ülkenin sığır eti ihracatının iki katına çıktığını bildirdi.

VTB Bank, karını 516 kat artırdı

Rusya'nın en büyük ikinci kamu bankası VTB Bank’ın Rus muhasebe standartlarına (RAS) göre net karı 2021'de 242,6 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Gurur duyacağımız bir nesil yetişiyor

Rus-Türk evliliklerinden doğan çok zeki, çok bilgili ve çok yetenekli bir nesil yetişiyor.Ben...