30 Kasım 2021
Ana Sayfa Yerel Sağlık Bakanlığı, sürücüler için sağlık raporu kurallarını değiştirmeyi önerdi

Sağlık Bakanlığı, sürücüler için sağlık raporu kurallarını değiştirmeyi önerdi

Rusya Sağlık Bakanlığı, uyuşturucu bağımlılığı belirtileri olan araç sürücüleri için ehliyet başvuruları için gereken sağlık raporuna yeni kurallar eklemeyi önerdi.

Sağlık Bakanlığının resmi internet sitesinden paylaşılan yeni yasa taslağına göre, risk gruplarında yer alan sürücü adayların ehliyet başvuruları için gerekli sağlık raporlarında hızlı formatta verilen kimyasal toksikoloji testinin yanı sıra aynı zamanda gelişmiş laboratuvar testinin de istenmesi önerilirken, sürücü adaylarında uyuşturucu kullanımına dair en az üç belirtinin tespit edilmesi durumunda ehliyet başvurusu için sağlık raporunun verilmemesi teklif ediliyor.

 Sağlık kontrollerinde sürücü adayının uygunsuz davranış, duygusal dengesizlik, geç tepki, uyuşukluk veya ajitasyon, solgunluk veya kuru cilt, hızlı veya yavaş kalp hızı, taşikardi veya bradikardi, pupilla daralması veya genişlemesi, el titremesi ve enjeksiyon izlerinin kontrolünü de içeren incelemelerin de yapılması istenilen yasa tasarısında, daha önce ehliyet sahibi olan, ancak hak mahrumiyeti sonrası tekrar ehliyetini almak isteyen sürücülerin de bu testlerden geçmesi öneriliyor.

Yakın zamanda Rusya Federasyonu İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bu yıl ülkede alkollü sürücülerin karıştığı kazaların sayısının bir önceki yıla göre neredeyse yüzde 20 azaldığı belirtilmişti.

Alkollü sürücülerin neden olduğu kazalarda ölüm oranının da 2020’ye göre yüzde 18’den fazla azaldığını belirten bakanlığın basın servisi, operasyonel verilere göre bu yılın 10 ayında alkollü sürücülerin karıştığı kaza sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,7 düşüş kaydedildiğini, kaza sayısının 9 bin 942 olarak kaydedildiğini bildirdi.

Alkollü sürücülerin neden olduğu trafik kazalarında ölüm oranı da yüzde 18,5 azalarak 2 bin 542’ye düşerken, bu sayının 79’u çocuklardan oluştu.

Alkolün neden olduğu trafik kazalarında yaralı sayısı, geçen yıla kıyasla yüzde 19,8 düşerken, kaydedilen yaralı sayısının 822’i çocuk olmak üzere toplamda 13 bin 195 kişi olduğu da vurgulandı.

Rusya’da bu tür trafik kazalarının sayısının son beş yılda giderek azaldığına işaret edilen İçişleri Bakanlığı açıklamasında, ancak yine de ülkede alkollü araç sürücülerinin yol açtığı ihlallerin yollardaki en tehlikeli suçlardan biri olmaya devam ettiğinin de altı çizildi.

Rusya Sağlık Bakanlığı, alkol üretimi ve denetlenmesi hakkındaki yasada yeni değişiklikler getirilmesini önermiş, Mart 2022’den itibaren alkol oranı yüzde 16,5’in üzerindeki içkilerin 21 yaş altındaki bireylere satışının yasaklanmasını teklif etmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...