30 Kasım 2021
Ana Sayfa Gündem Kommersant: Türk lirasındaki çöküş Gazprom'u tehdit ediyor

Kommersant: Türk lirasındaki çöküş Gazprom’u tehdit ediyor

Rus ekonomistler, T.C. Merkez Bankası’nın faizleri yeniden düşürmesiyle Türk lirasında son bir ayda yüzde 20’lik değer kaybının Gazprom için bir tehdit olduğu inu düşünüyor.

Kommersant gazetesine konuşan Rus ekonomistler, Türkiye’nin krize rağmen anlaşılamayan ekonomi politikasının yerli para birimini değersiz hale getirdiğinin altını çizerken, Türk lirasındaki çöküşün ülke için Rus doğalgaz şirketi Gazprom ile sözleşmelerin yeniden müzakere edilmesini önemli ölçüde karmaşıklaştırdığını vurguluyor.

Türk lirasındaki son durumun Türkiye‘deki özel doğalgaz ithalatçılarının tedarik edilen gaz için ödeme yapma kabiliyetini tehdit ettiğini belirten Rus uzmanlar, devletin doğrudan verebileceği garantilerin ve ön ödemeli tedariklere geçişin Gazprom’un sözleşmelerdeki risklerini azaltabileceğini ifade etti.

Bu seçeneklerin her ikisinin de Türkiye ile Gazprom arasındaki müzakerelerin zorlu ve riskli geçeceği anlamına geldiğini yazan Kommersant, bu çözümün aynı zamanda büyük gelir kaybına yol açacağını da iletti.

Türkiye ile yıllık 8 milyar metreküplük mevcut sözleşmelerin 1 Ocak 2022’de sona erdiğini hatırlatan gazete, doğalgaz sevkiyatlarının yarısının Türk devletine ait Botaş şirketine, geri kalanının ise özel gaz ithalatçılarına paylaştırıldığını ifade ettiği yazısında, Türkiye Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in yakın zamandaki “Gazprom ile yeni sözleşmelerin süresi üç ila beş yıl arasında olacak, tüm şirketler için doğalgaz fiyatları aynı seviyede olacaktır” sözlerini hatırlattı.

Kommersant, daha önce Türkiye’de Gazprom’dan doğalgaz ithal eden özel şirketlerin indirimlerde ısrar ettiğini vurguladığı yazısında, “Botaş, gaz taşımacılığı ile uğraşıyor ve kaybedilen geliri telafi edebiliyor. Özel şirketler ise devletin fiyat düzenlemesi nedeniyle kayıplara uğruyor. Bu nedenle Gazprom, Türk şirketleriyle düzenli olarak ödeme sorunu yaşarken, 2019 yılında Türk gaz ithalatçılarının şirkete borcu yaklaşık 1,7 milyar dolara ulaştı. Rusya hala bu parayı almaya çalışıyor ancak uluslararası tahkimlerde elde edinilen zafer bile durumu değiştirmedi. Doğalgaz alımı karşılığında oluşan borçlar ödenmedi” ifadelerine yer verdi.

Yılın başından bu yana Türk lirasının dolar karşısında yüzde 45’ten fazla değer kaybettiğini vurgulayan Kommersant, Bu gibi durumlarda Rus gazının piyasadaki en ucuz fiyatları sunsa bile Türkiye’deki şirketlerin mevcut sözleşmelerle ödeme yapmasının mümkün olamayacağını da ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Merkez Bankası, iç piyasalardan 44,3 milyar ruble değerinde döviz satın aldı

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, 26 Kasım 2021 tarihinde iç piyasalardan 44,3 milyar ruble tutarında döviz alımı gerçekleştirildiği belirtildi.

Peskov’dan Erdoğan’ın teklifine cevap

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti dönüşünde gazetecilere “Rusya-Ukrayna meselesinde arabulucu olmak isteriz” açıklamaları hakkında konuştu.

Nabiullina: Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, enflasyon nedeniyle sıkı mali politikasına devam edeceklerini belirterek, “Enflasyon bizi son derece endişelendiriyor. Yüzde 4 hedefimizin...

Aeroflot net zararını giderek düşürüyor

Rusya'nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot grubu, 2021 yılının ilk dokuz ayında Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (IFRS) kapsamında net zararını geçen yılın aynı...