21 Ekim 2021
Ana Sayfa Gündem Rusya’da yabancılara geçici oturma izni kotası yarıya indirildi

Rusya’da yabancılara geçici oturma izni kotası yarıya indirildi

Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, 2022 yılı için Rusya Federasyonu’nda yabancılara yalnızca 19 bin geçici oturma izni verilmesine imkan veren kotanın belirlendiği kararnameyi imzaladı.

Hükümetin resmi yasal bilgi portalında yayınlanan belgede, “İmzalanan belge uyarınca Rusya Federasyonu’nun tüm bölgelerinde dağıtılan geçici oturma izinlerinde, 2022 yılı için yabancı vatandaşlara ve vatansız kişilere 18 bin 955 geçici ikamet izni verilmesi için kota oluşturulmasına karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

2021 yılın için geçici oturma izni kotalarını 39 bin 325 kişi olarak belirleyen Rusya hükümeti, böylelikle 2022 itibariyle kotaları iki kat düşürmüş oldu.

Hükümet verilerine göre, Rusya’da 2022 yılı kota kapsamında verilen geçici oturma izinlerinin çoğu, bin 500 kişiyle Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleşirken, Moskova Bölgesi’nde önümüzdeki yıl için verilen geçici oturma izinleri bin 250, St. Petersburg için ise 600 kişi olarak kaydedildi.

Daha önce İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 2021 yılında Rus vatandaşlığı alan yabancı sayısının 656 bini geçerek rekor kıracağı belirtilmişti.

Bakanlık, halihazırda Rusya’da 6 milyondan fazla yabancı vatandaşın yaşadığını belirtirken, bunlardan 800 bin kişinin ikamet statüsünde (geçici veya kalıcı oturma izni) olduğunu, çoğunun ise göçmen işçi olduğunu vurguladı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da COVID-19 vakaları çığrından çıktı

Rusya Pandemi ile Mücadele Operasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada, son bir günde ülkede 36 bin 339 yeni coronavirüs vakası tespit edildiği belirtilirken,...

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...