21 Ekim 2021
Ana Sayfa Gündem Murashko: COVID -19 vakaları son 1 haftada yüzde 16 arttı

Murashko: COVID -19 vakaları son 1 haftada yüzde 16 arttı

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Murashko, ülkede yeni tip coronavirüs (COVID -19) vakalarının son bir haftada yüzde 16 arttığını bildirdi.

Murashko, Rusya Başbakanı Mihail Mishustin ile Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova’nın katıldığı toplantıda, ülkedeki salgın durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Durumun kötüleştiğine işaret eden Murashko, “Ülkede, vakalar son bir haftada yüzde 16 arttı. Ülkenin 11 bölgesinde vakalarda yüzde 30 artış görülüyor.” dedi.

Salgın durumunun bölgeye göre değişiklik gösterdiğini aktaran Murashko, Orenburg, Tataristan ve Başkurdistan’daki salgın durumunun “endişe verici” olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı, Rusya’daki hastanelerde COVID -19 hastaları için yaklaşık 255 bin yatağın ayrıldığını ve bunlardan 235 bininin dolu olduğunu aktardı.

Virüse yakalananların yüzde 12-13’ünün çocuk olduğuna dikkati çeken Murashko, çocukların aşılanması ihtimalini değerlendirdiklerini söyledi.

Salgın nedeniyle 605 okul kapatıldı

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) Başkanı Popova da COVID -19 vakalarının arttığını belirterek, “Rusya’nın 77 bölgesindeki vakalarda artış görülüyor. Salgın durumu 8 bölgede stabil.” dedi.

Popova, salgın nedeniyle ülkenin 25 bölgesinde 605 okulun kapatıldığı, 26’sında ise kültürel etkinliklerin barkod (QR kod) sistemiyle düzenlenmeye başladığı bilgisini paylaştı.

Rusya’da 43 milyon kişi COVID -19 aşısı yaptırdı

Rusya Başbakanı Mishustin ise COVID -19’a karşı aşılanma sürecinin devam ettiğine dikkati çekerek, “43 milyon kişi tam aşılandı. Bu, nüfusun neredeyse üçte biridir.” ifadesini kullandı.

Aşılanmanın önemine işaret eden Mishustin, aşılanma sürecinin hızlandırılması yönünde yetkililere talimat verdi.

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Başkanı Vyaçeslav Volodin de milletvekili seçimlerinden sonra Duma’daki ilk genel kurul toplantısında yaptığı açıklamada, “Milletvekillerinden 11’i virüse yakalandı, 3’ü ağır durumda hastanede yatıyor.” şeklinde konuştu.

Rusya’da günlük can kaybı en yüksek seviyede

Rusya Pandemi ile Mücadele Operasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 973 kişinin hayatını kaybetmesiyle salgının başlangıcından bu yana “en yüksek” günlük can kaybı kaydedilirken, toplam ölü sayısı 218 bin 345’e yükseldi.

Ülkede, son 24 saatte vaka sayısı 28 bin 190 artarak 7 milyon 832 bin 964’e, sağlığına kavuşanların sayısı ise 20 bin 706 artışla 6 milyon 894 bin 285’e ulaştı.

Başkent Moskova’da son 24 saatte vaka sayısı 4 bin 699 artarak 1 milyon 688 bin 376’ya, virüsten ölenlerin sayısı da 70 artışla 29 bin 808’e çıktı.

COVID-19 tedbirlerinin gevşetildiği Moskova’da, sosyal mesafe ve maske takma zorunluluğu devam ediyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,8’e ulaştı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, ülkede 12-18 Ekim arasındaki dönemde haftalık enflasyon oranlarındaki artışın yüzde 0,22'den yüzde 0,26'ya yükseldiğini belirterek, Rusya’da yıllık...