21 Ekim 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya'nın alüminyum ihracatı yüzde 90,9 azaldı

Rusya’nın alüminyum ihracatı yüzde 90,9 azaldı

Rusya Federal Gümrük Servisi (FTS) tarafından yapılan açıklamada, Ağustos 2021 döneminde Rusya’dan yapılan alüminyum ihracat hacminin parasal bir önceki aya göre yüzde 90,9 düşerek 481,1 milyon dolara gerilediği belirtildi.

Rusya’nın fiziki olarak alüminyum ihracat hacimlerinin de temmuza göre yüzde 89,2 azalarak 235,8 bin tona gerilediğin ifade edilen raporda, Rusya’nın rafine bakır ve işlenmemiş bakır alaşımları ihracatı, ağustos ayında parasal olarak bir önceki aya göre yüzde 44,1 azalarak 355,3 milyon dolar olurken, bu kategorideki mal ihracatı fiziki olarak yüzde 31,6 düşerek 47,5 bin ton olarak kaydedildi.

Ağustos ayında Rusya’nın ham nikel ihracatı hacmi bir önceki aya göre parasal olarak yedi kat artış göstererek 187,9 milyon dolar olarak gerçekleşirken, fiziki olarak nikel ihracatı 6,7 kat artarak 10,1 bin tona ulaştı.

Rusya’nın demir ve alaşımsız yassı çelik ihracatının parasal olarak Ağustos 2021’deki hacmi temmuz ayına göre yüzde 13,5 azalarak 775,5 milyon dolar olurken, fiziksel olarak haddelenmiş demir ihracatı yüzde 10,8 azalarak 777,9 bin tona geriledi.

Rusya’da 1 Ağustos’tan itibaren demir ve demir dışı metallerin yanı sıra Avrasya Ekonomik Birliği dışındaki metalurji ürünlerinin ihracatına 31 Aralık tarihine kadar yeni ihracat vergisi uygulanıyor. Demir ve çelikte yüzde 15 oranlarına çıkarılan ihracat vergileri, ton başına dolar olarak hesaplanan belirli bir bileşenden oluşmaktadır.

Daha önce Rusya’dan en çok Türkiye’nin ithal ettiği hurda demir ve çelik ihracat vergisinin hükümet kararıyla 1 Ağustos itibariyle ton başına 45 Euro’dan 70 Euro’ya yükseltilmesinin, iç pazarda demir ve çelik fiyatlarının düşmesine ve arzın artmasına neden olduğu açıklanmıştı.

Dünyadaki en büyük metal ürün imalatçılarından Magnitogorsk Demir-Çelik (MMK) grubu tarafından hazırlanan rapora göre, temmuz ayında Rusya iç pazarı için üretilen sıcak haddelenmiş çelik fiyatları bir önceki aya göre yüzde 6 düşerken, soğuk haddelenmiş çelik fiyatları ise yüzde 9 oranlarında düşüş gösterdi.

Türkiye’de de faaliyetlerini sürdüren MMK’nı hazırladığı raporda, temmuz ayında Rusya çelik piyasasının son aylarda ilk kez istikrarlı bir düşüş gösterdiği vurgulanırken, Rus hükümetinin 1 Ağustos’tan itibaren geçici vergiler getirme kararının temmuz ayında Rus çelik ürünleri pazarını önemli ölçüde etkilediğine işaret edildi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,8’e ulaştı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, ülkede 12-18 Ekim arasındaki dönemde haftalık enflasyon oranlarındaki artışın yüzde 0,22'den yüzde 0,26'ya yükseldiğini belirterek, Rusya’da yıllık...

Belousov: İki haftalık tatilin işletmelere maliyeti 60 milyar ruble

Ekonomiden sorumlu Rusya Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, COVID-19 vakaları nedeniyle çalışma günlerine verilecek iki haftalık aranın işletmelere yaklaşık 60 milyar rubleye mal...