21 Ekim 2021
Ana Sayfa Yerel Volodin, Duma meclis başkanlığına devam edecek

Volodin, Duma meclis başkanlığına devam edecek

Vyaçeslav Volodin, eylül seçimleriyle yenilenen Devlet Duması tarafından oy birliğiyle tekrar başkan seçildi.

İlgili karar, parlamentonun alt meclisinin ilk toplantısında düzenlenen oylama sonucunda onaylanırken, 360 milletvekilinden oy alan Volodin, Komünist Partisi tarafından meclis başkanlığına aday gösterilen ve oylama sonucu 61 oy alan Dmitry Novikov’a karşı büyük farkla başkanlık koltuğuna oturdu.

Birleşik Rusya Partisi milletvekili Vyaçeslav Volodin, 1999 yılından beri milletvekilliği görevini yürütürken, Ekim 2016’dan bu yana Devlet Duması’nın başkanlığını yapıyordu.

Volodin’in meclis başkanlığı adaylığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından 25 Eylül’de seçimler sonrası Duma’ya giren partilerin liderleri ile yaptığı görüşmede desteklenmişti.

Rusya’da parlamentonun alt kanadı Devlet Duması için 17-19 Eylül tarihlerinde yapılan seçimler sonucunda Devlet Başkanı Vladimir Putin’in partisi Birleşik Rusya, 324 milletvekili çıkararak anayasayı değiştirecek çoğunluğa sahip oldu.

Oyların yüzde 100’ünün sayıldığı Duma seçim sonuçlarına göre 5 parti barajı aşabildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in partisi Birleşik Rusya yüzde 49,82, Komünist Parti yüzde 18,93, Liberal Demokrat Parti yüzde 7,55, Adil Rusya yüzde 7,46 ve Yeni İnsanlar yüzde 5,32 oy aldı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da COVID-19 vakaları çığrından çıktı

Rusya Pandemi ile Mücadele Operasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada, son bir günde ülkede 36 bin 339 yeni coronavirüs vakası tespit edildiği belirtilirken,...

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...