27 Eylül 2021
Ana Sayfa Yerel Ruslar ne kadar yaşamak istiyor?

Ruslar ne kadar yaşamak istiyor?

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank tarafından 500 yüz bin kişinin katılımıyla düzenlenen anketin sonuçları, Rus vatandaşlarının yaşam süresi beklentisini ortaya koydu.

Ankete katılan Rusların arzuladığı beklenen yaşam süresi 87,6 yıl olarak kaydedilirken,  2019 yılında bu rakamın 86,7 olduğu gözlemlenmişti.

Başkentte arzu edilen yaşam süresi 91,3 olarak gözlemlenirken, Moskovalılar diğer bölge sakinlerine göre daha uzun bir hayat sürmek istediğini belirtti.

Tomsk’da yaşayanların 90,2 yıl yaşamak istediği gözlemlenen aknetlerde Mahaçkale ve St. Petersburg’da arzu edilen yaşam süresinin 90,1 olduğu ifade edildi.

Ankete katılanların yarısından fazlası (yüzde 64) mutlu yaşamak için doğru beslenmek ve kötü alışkanlıklardan vazgeçmek gerektiğine inanırken, Rusların yüzde 59’u  mutlu bir yaşam için aile, akraba ve arkadaşlarla teması kaybetmemenin çok önemli olduğunu,yüzde 57’si de spor yapmanın gerektiğini vurguladı.

Sberbank anketleri, erkeklerin kadınlardan daha uzun yaşamayı planladığını gösterirken, erkek katılımcıların arzuladığı beklenen yaşam süresinin 88,3, bayan katılımcıların arzuladığı sürenin ise 86,9 yıl olduğu kaydedildi.

Banka uzmanları, ayrıca emekli olduktan sonra Rusların ayda ortalama 56 bin 300 ruble kişi başı gelir elde etmek istediklerini, mutlu bir yaşlılık için ise 3 milyon 900 bin ruble ortalama mevduat birikimine sahip olmayı arzuladıklarını açıkladı.

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat) verilerine göre, 2019 yılında Rusya’da ortalama yaşam süresi 73,4 yıl ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Rosstat, 2024 yılına kadar Rusya’da beklenen yaşam süresinin 78 yıla çıkacağını, 2030 yılına kadar ise 80 yıla ulaşacağını ön görüyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

ABD ve Rus uzmanlardan Erdoğan ve Putin zirvesi tahmini

29 Eylül Çarşamba günü Soçi'de bir araya gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi konuları konuşacağı...

Rusların yüzde 41’i Sibirya’da yeni kurulacak şehirlere taşınmaya hazır

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bankası’nın araştırmaları, ülkedeki vatandaşların neredeyse yarısının Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından inşa edilmesi önerilen yeni Sibirya şehirlerine...

Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya'da yaz aylarında mevsimsel faktörler ve konut kredileri nedeniyle düşen kiralık konut taleplerinde eylül ayı itibariyle artış eğilimi, kiraların yükselmesine yol açtı.

Hamilton, Soçi’de 100. zaferini yaşadı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Rusya Grand Prix'sinde, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton birinci oldu.Sezonun...