21 Ekim 2021
Ana Sayfa Gündem Fesco, Akkuyu NGS'nin Türkiye'deki lojistik faaliyetlerini üstlenecek

Fesco, Akkuyu NGS’nin Türkiye’deki lojistik faaliyetlerini üstlenecek

Rusya’nın taşımacılık ve lojistik şirketi Fesco, Türkiye’deki Nükleer Enerji Santrali Akkuyu NGS’deki Vostochny terminalinin lojistik operatörü oldu.

Akkuyu Nükleer Basın Servisi tarafından paylaşılan bilgiye göre, Vladivostok’da düzenlenen Doğu Ekonomi Forumu çerçevesinde Akkuyu NGS ile Fesco arasında imzalanan anlaşma sonucunda, Rus lojistik şirketinin Türkiye’nin güney kıyısındaki Mersin ilinde bulunan Akkuyu NGS‘nin doğu kargo terminalinde ve bölgedeki santral inşaatı şantiyesinde bir dizi lojistik hizmetin sağlanmasını üstleneceği açıklandı.

Belgeye göre Fesco taşımacılık grubu, üç yıl boyunca Akkuyu NGS inşaat projesi çerçevesinde deniz yoluyla teslim edilen tüm malların elleçlenmesini sağlayarak tek bir lojistik operatörü olarak hareket edecek.

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom) İş Geliştirme Direktörü Ekaterina Lyakhova, Akkuyu NGS projesinin aktif bir aşamada olduğuna işaret ederek, “İnşaatı bitirilen Doğu Kargo Terminali çok önemli bir rol oynuyor. Bu terminalde nükleer santral için malzeme ve ekipman tedariki sağlanacak. Rus şirketi Fesco, sahip olduğu tecrübeyle terminalin daha da verimli olmasına katkıda bulunacaktır” ifadelerini kullandı.

Fesco Transport Group, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nun (BDT) en büyük limanlarında kendi terminallerine sahip olarak deniz, demiryolu ve karayolu taşımacılığı ile yükleme hizmetleri sunan Rus taşımacılık şirketi olarak biliniyor.

Grubun bağlı olduğu ana şirket Far Eastern Shipping Company olurken, merkezi Moskova’da bulunan Fesco, kendi kara ve demiryolu taşımacılığı filosuyla birlikte aynı zamanda deniz ve kara terminal komplekslerini de işleterek Rusya ve dünyanın birçok ülkesinde ofis ağına sahip.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya’da COVID-19 vakaları çığrından çıktı

Rusya Pandemi ile Mücadele Operasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamada, son bir günde ülkede 36 bin 339 yeni coronavirüs vakası tespit edildiği belirtilirken,...

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...