21 Ekim 2021
Ana Sayfa Spor Rusya, UEFA sıralamasında 10. sıraya geriledi

Rusya, UEFA sıralamasında 10. sıraya geriledi

Son yıllarda Avrupa kupalarında başarıları ile övünemeyen Rusya, Salzburg’un Şampiyonlar Ligi’nde grup aşamasına çıkmasının ardından Avrupa Futbol Federasyonları Birliği’nin (UEFA) sıralama tablosunda 10. sıraya geriledi.

Daha önce dokuzuncu sırada yer alan Rusya, Avusturya’nın ardından 10. sırada yer alırken, Avusturya’nın 31,050 puanı, Rusya’nı ise toplam 30 bin 682 puanı bulunuyor.

Sıralamada ilk üç sırada 86,926 puanla İngiltere, 80 bin 570 puanla İspanya ve 63 bin 616 puanla İtalya yer alırken, Türkiye ise UEFA sıralamasında 18. sıraya kadar düştü.

Her yıl ülkelerin futbol kulüplerinin Avrupa kupalarındaki performanslarına göre değişen UEFA sıralaması, bir ülkenin UEFA müsabakalarında kaç kulüple temsil edeceğini belirliyor.

Temmuz ayında Rusya Futbol Federasyonu, Rusya’nın 2023 yılına kadar UEFA’nın ilk on sıralamasından çıkma riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarmıştı.

Federasyonunun tahminlerine göre, mevcut performans eğilimi ile Rusya, 2024 yılına kadar sıralamada 21. sıraya düşecek.

Yakın zamanda FIFA’nın internet sitesinden güncellenmiş dünya sıralaması açıklanmıştı.

Rusya, 12 Ağustos 2021’de güncellenen FIFA dünya sıralamasına göre 1462 puanla 41. sırada bulunurken, 16. Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) A Grubu’nda oynadığı 3 maçı da kaybederek elenen Türkiye ise 1464 puanla 10 basamak düşerek 39.uncu sırada yer buldu.

Rusya’nın Avrupa’daki performansı hakkında yorumlarda bulunan Rusya Futbol Federasyonu Birliği Başkanı Aleksandr Dyukov, ülkedeki kulüp futbolunun 2000’li yılların başındaki seviyede kaldığını vurgularken, Avrupa’daki diğer liglerin ise gelişmeye devam ettiğini itiraf etmişti.

“Rus futbolunun tüm tarihine bakarak 30 yıl geriye dönüp futboldaki başarılarımızı saymaya çalışırsanız, 1999’da Fransa milli takımına karşı kazandığımız zafer, 2008’de Avrupa Şampiyonası’ndaki başarımız ve Rusya’da düzenlenen 2018 yılında Dünya Kupası’nda başarılı bir performansımız maalesef bir geçişi performans yükselişi olarak görülüyor” diyen Dyukov, Rus futbolunun düzenli olarak başarılı performansa sahip olmadığını sözlerine ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Zorunlu tatile girecek işletmelere hükümet yardımı gelecek

Rusya Hükümeti, zorunlu tatil günleri olarak ilan edeceği 30 Ekim- 7 Kasım tarihleri arasında faaliyetlerinin kısıtlanacağı işletmeler için maddi yardım sağlayacak.

Meteoroloji, Moskova için sarı alarm verdi

Rusya Federal Meteoroloji Merkezi (Hidromettsentr), cuma akşamına kadar sert esecek rüzgarlar nedeniyle Moskova ve Moskova Bölgesi hava durumu için “Sarı Alarm” ilan...

Rusya’da yeni COVID-19 mutasyonu paniği

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi’ne (Rospotrebnadzor) bağlı Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü, ülkedeki coronavirüs hastaları arasında AY.4.2 isimli Delta...

Rusya’da yıllık enflasyon yüzde 7,8’e ulaştı

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, ülkede 12-18 Ekim arasındaki dönemde haftalık enflasyon oranlarındaki artışın yüzde 0,22'den yüzde 0,26'ya yükseldiğini belirterek, Rusya’da yıllık...