29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Gündem Rusların çoğu çocuklar için COVID-19 aşı kampanyasına sıcak bakmıyor

Rusların çoğu çocuklar için COVID-19 aşı kampanyasına sıcak bakmıyor

Rusya’da faaliyet gösteren iş arama portalı Superjob tarafından yapılan anketin sonuçları, Rus ailelerin yüzde 69’unun çocuklarının COVID-19 aşısı olmasına hazır olmadıklarını gösterdi.

Ankete katılanların sadece yüzde 8’i çocuklar için alı kampanyasına sıcak bakarken, yüzde 23’ü de muhtemelen bu uygulamayı destekleyebileceğini ifade ediyor.

Superjob anketine katılan ailelerin çocuklarına aşı yaptırmama gerekçeleri arasında anne-babaların aşı konusunda yetersiz bilgi sahibi olmaları gelirken, çocuklarının aşılanmasını destekleyenlerin gerekçeleri ise okul öğretmenlerinin ve diğer öğrencilerin korunması olarak kaydedildi.

Çalışma sonuçları, kendilerini aşılayan ebeveynlerin çocuklarını aşılamaya daha istekli olduğunu gösterirken, yüzde 36 ile babaların yüzde 24 ile annelerden daha fazla aşıyı desteklediğini de ifade etti.

Son zamanlarda tüm dünyada gündemi oluşturmaya başlayan çocuklara aşı kampanyası konusunda yakın zamanda İngiltere’de, COVID-19’a karşı aşılama konusunda hükümete önerilerde bulunan Aşılama ve Bağışıklık Ortak Komitesi’nin (JCVI) kampanyaya 18 yaş altı genç ve çocukların dahil edilip edilmemesi konusunda çekinceleri olduğu bildirilmişti.

Aynı zamanda Almanya’da çocuk ve genç yaştakilere COVID-19 aşısı olma zorunluluğu getirilmesi tartışılırken, Federal Aile Bakanı Christine Lambrecht konuyla ilgili yaptığı açıklamada, çocuk ve gençler için aşı zorunluluğu olmaması gerektiğini belirterek, aşı olması istenenlerin bağımsız ve sorumlu bir karara varabilmeleri için gereken kapsamlı bilgilendirmenin sağlanmasının önemine de vurgu yapmıştı.

Haziran ayında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Kanada’da 12-15 yaş grubundaki çocuklara BioNTech/Pfizer aşısının yapılabileceği tavsiyesinin çıkmasının ardından 12-15 yaş grubundaki çocuklar için aşılama uygulamasına başlanırken, 6 Haziran 2021 itibariyle birkaç milyon çocuğun aşılandığı duyurulmuştu.

ABD ve Kanada’da 12-15 yaş arası çocuklar için BioNTech/Pfizer aşısının kullanım onayı, ancak 2 bin 260 çocuk üzerinde yapılan bir araştırma tamamlandıktan sonra onaylanırken, bu araştırmada bin 131 çocuğa aşı yapıldığı ve aşının bu yaş grubunda yüzde 100 etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştı.

Rusya’da ise 12-17 yaş arası çocuklar için Sputnik V aşısının kullanımı araştırmaları 5 Temmuz Pazartesi günü başladı. Test, Gamaleya Merkezi uzmanlarının yardımıyla Moskova’daki iki çocuk hastanesinde gerçekleştiriliyor.

Sputnik V aşısı için 100 çocuğun katıldığı araştırmalar hakkında konulan Gamaleya Merkezi Başkanı Aleksandr Gintsburg, çocukların aşılanma kampanyasına 20 Eylül’de başlanabileceğini belirtmişti.

Daha sonra Rusya Çocuk Hakları Komiseri Anna Kuznetsova, Gintsburg’un açıklamalarının erken yapılmış olduğuna vurgu yaparak, araştırmanın yeni başladığını ve bir yıl süreceğini ifade etmişti.

Araştırmalar konusunda şu an itibariyle herhangi bir sonucun bulunmadığına işaret eden Kuznetsova, çocukların aşılanması için önce araştırmaların sona ermesi gerektiğini, ancak o zaman bir tarih verilebileceğini vurgulamış, Gintsburg’u eleştirmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin haziranda yüzde 8,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 10,1 büyüdüğü belirtildi.

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...

T.C Ticaret Bakanı, Kazan’da Türk iş insanları ile bir araya geldi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Rusya ve İslam ülkeleri ekonomi temsilcilerini buluşturan “12. Kazan Summit 2021” zirvesinin ana oturumunda konuşmak için...