29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Yerel Rusya'da her beş yazlık sahibinden biri yazın uzaktan çalışıyor

Rusya’da her beş yazlık sahibinden biri yazın uzaktan çalışıyor

Rusya’da faaliyet gösteren iş arama portalı Zarplata.ru tarafından çalışanların katılımıyla gerçekleştirilen anketin sonuçları, Rusların yüzde 19’unun şehir dışındaki yazlık evlerinde uzaktan formatta çalışmaya devam ettiğini gösterdi.

Katılımcıların yüzde 9’unun salgını atlatmak için şehir dışında müstakil ev (daça) aldığını itiraf ettiği anket sonuçlarına göre, çalışan Rusların yüzde 54’ünün şehir dışında daça sahibi olduğu ve daça sahiplerinin yüzde 25’inin mutlaka hafta sonlarını daçalarında geçirdiğini gösterdi.

Yüzde 19’unun tüm yazını daçada geçirerek aynı zamanda uzaktan çalıştığını belirttiği ankette sadece yüzde 17’lik kısım yaz sezonunda birkaç kez Moskova’ya geldiğini belirtti.

Zarplata.ru servisi uzmanları yaptığı açıklamada, sürekli olarak şehir dışında yaşayan katılımcıların yüzde 68’inin uzaktan çalıştıklarını ve neredeyse hiç şehir merkezini ziyaret etmediklerini belirtirken, geri kalanların ise hafta içi işe gidip gelmeye devam ettiklerini ve çoğunluğunun yol için bir saatten fazla zaman harcadığını vurguladı.

Yapılan araştırmalar sonucunda Rusların yaz sezonunda şehirdeki komfora sahip olmasalar da daçalarında yaşamalarının temel nedeninin şehirdeki kötü ekolojik durum ve kalabalık olduğunu belirten uzmanlar, aynı zamanda pandemi nedeniyle tatile gitmeyenlerin daçadaki yaşamı bir tatil alternatifi olarak gördüklerini sözlerine ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin haziranda yüzde 8,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 10,1 büyüdüğü belirtildi.

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...

T.C Ticaret Bakanı, Kazan’da Türk iş insanları ile bir araya geldi

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Rusya ve İslam ülkeleri ekonomi temsilcilerini buluşturan “12. Kazan Summit 2021” zirvesinin ana oturumunda konuşmak için...