27 Eylül 2021
Ana Sayfa Yerel Gintsburg: Çocuklar için toplu aşılama 20 Eylül’den önce başlayacak

Gintsburg: Çocuklar için toplu aşılama 20 Eylül’den önce başlayacak

Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya Ulusal Araştırma Merkezi Direktörü Aleksandr Gintsburg, 12-17 yaş kategorisindeki çocukların COVID-19’a karşı aşılanmasına 20 Eylül’den önce başlanması gerektiğini, bunun için her şeyin yapıldığını söyledi.

12-17 yaş arası gençler için COVID-19’a karşı Sputnik V aşısı klinik denemelerinin Moskova’da devam ettiğini ifade eden Gintsburg, “6 Temmuz’da 21 genç aşının ilk bileşenini aldı. Aşı olan çocukların arasında yalnızca iki hastada birkaç gün vücut ısısı 37 dereceye yükseldi, ama bu normal bir tepki. Genel olarak mevcut durumda çocuklarda herhangi bir yan etkiye rastlanmadı” ifadelerini kullandı.

Yakın zamanda Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Anastasia Rakova, başkentte 12-17 yaş arası çocuklar için Sputnik V aşısı klinik denemelerinin başladığını bildirmişti.

Rakova, “Gamaleya Merkezi ile birlikte 12-17 yaş arası ergen çocuklar için Sputnik V aşısının klinik çalışmasına başladık. Çalışmanın birinci ve ikinci aşamaları, Morozov Çocuk Hastanesi ve Bashlyaeva Çocuk Hastanesi’nde gerçekleştiriliyor. Sputnik V aşısı klinik denemeleri için katılımcı sayısını 100 çocuk olarak belirledik” ifadelerini kullanmıştı.

EN ÇOK OKUNANLAR

ABD ve Rus uzmanlardan Erdoğan ve Putin zirvesi tahmini

29 Eylül Çarşamba günü Soçi'de bir araya gelecek olan Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi konuları konuşacağı...

Rusların yüzde 41’i Sibirya’da yeni kurulacak şehirlere taşınmaya hazır

Rusya’da faaliyet gösteren Otkritie Bankası’nın araştırmaları, ülkedeki vatandaşların neredeyse yarısının Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu tarafından inşa edilmesi önerilen yeni Sibirya şehirlerine...

Rusya’da kiralık konut talebinde artış kaydedildi

Rusya'da yaz aylarında mevsimsel faktörler ve konut kredileri nedeniyle düşen kiralık konut taleplerinde eylül ayı itibariyle artış eğilimi, kiraların yükselmesine yol açtı.

Hamilton, Soçi’de 100. zaferini yaşadı

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 15. ayağı Rusya Grand Prix'sinde, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton birinci oldu.Sezonun...