29 Temmuz 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya’da verilen tüketici kredileri bir yılda yüzde 40 arttı

Rusya’da verilen tüketici kredileri bir yılda yüzde 40 arttı

Ulusal Kredi Geçmişi Bürosu (NBKI), Rusya’da bu yılın mayıs ayında bankaların verdiği tüketici kredilerinin sayısının 1 milyon 190 bine ulaştığını belirterek, bu rakamın geçtiğimiz yılın mayıs ayına göre yüzde 40,2 daha fazla olduğunu açıkladı.

Bu yılın mayıs ayında geçtiğimiz nisan ayında kaydedilen 1 milyon 340 bin tüketici kredisi rakamlarına kıyasla yüzde 11,1 daha az kredi verildiğini bildiren NBKI uzmanları, geçtiğimiz nisan ayında tüketici kredilerinde yaşanan bu artışı npandemiden sonra yükselen tüketim talebinden dolayı kaynaklandığını açıkladı.

Rusya’nın bölgelerinde tüketici kredilerine en çok ihtiyaç duyulan şehrin Moskova olduğu gözlemlenirken, Moskova’da mayıs ayında 65 bin 400 tüketici kredisi verildiği, bu rakamların Moskova bölgesinde 56 bin 600, Krasnodar Bölgesi’nde 45 bin 100, Tataristan’da 41 bin 500 ve St. Petersburg’da 41 bin 100 olduğu ifade edildi.

Mayıs ayı itibariyle hemen hemen tüm Rusya’da verilen ihtiyaç kredilerinin giderek düşmeye başladığını vurgulayan NBKI uzmanları, tüketici kredilerine olan taleplerdeki en büyük düşüşün yüzde 17,2 oranındaki düşüşle Udmurtya’da kaydedildiğini ekledi.

Yakın zamanda çevrimiçi mikro kredi kuruluşu Robot Zaimer tarafından yapılan araştırmanın sonuçları, bankalar tarafından kredi başvuruları reddedilen Rusların yaklaşık yüzde 25’inin çevrimiçi mikro kredi başvurusu yaptığını göstermişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Türkiye’den Rusya’ya otomotiv yan sanayi ihracatı yüzde 77 arttı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği verilerine göre, bu yılın ilk yarısında Türkiye'den Rusya’ya otomotiv yan sanayi ihracatı yüzde 77 artarak 291 milyon...

Rus ekonomisi yılın ilk yarısında yüzde 4,6 büyüdü

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke ekonomisinin haziranda yüzde 8,5, ikinci çeyrekte ise yüzde 10,1 büyüdüğü belirtildi.

Çalışma Bakanlığı işsizlik oranlarında azalma olduğunu açıkladı

Rusya Federasyonu Çalışma Bakanlığı, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2021'in başına göre yüzde 60 oranlarında azaldığını açıkladı.Bakanlık tarafından hazırlanan...

Rusların nakit döviz talebi azaldı

Rusların mayıs ayında toplam nakit döviz talebi bir önceki aya göre yüzde 9 azalarak 3,2 milyar dolar oldu. Rusya...