12 Haziran 2021
Ana Sayfa Ekonomi TAtneft, Rusya'nın en büyük PET şişe üretim fabrikasını satın aldı

TAtneft, Rusya’nın en büyük PET şişe üretim fabrikasını satın aldı

Tataristan merkezli Rus petrol ve doğalgaz şirketi Tatneft, Rusya’nın plastik şişe üreten en büyük PET resin tesisini satın aldığını duyurdu.

Satış işlemleri Trust Bank tarafından yapılan “EcoPET” polietilen tereftalat üretim tesisi için Ecopet Group’un (Kaliningrad) satın alma ihalesini kazanan Tatneft, 3,75 milyarla açılan ihalede 6,45 milyar ruble teklif vererek açık artırmayı kazandı.

Tatneft tarafından satın alma sonrasında yapılan açıklamada, Ecopet’in Rusya ve Doğu Avrupa’daki en büyük polietilen tereftalat (PET) üretim tesis olduğu vurgulanırken, tesisin üretim kapasitesinin yılda 220 bin ton olduğu ve demiryolu hattına bağlı olmasıyla lojistik imkanlarının çok elverişli olduğu ifade edildi.

Kendi demiryolu hattı olan PET resin tesisleri aynı zamanda uluslararası deniz ticareti limanları olan Kaliningrad ve Baltiysk’in yakınında yer alıyor.

EcoPET tesislerinde PET şişe ile birlikte teneke, gıda konserve ve ambalajlarının yanı sıra diğer teknik evsel ürünlerin üretimi de gerçekleştiriliyor.

Tatneft yetkilileri, EcoPET’in satın alınmasıyla şirketin petrokimya alanında gelişim sağlanacağını belirtirken, tesisin Tatneft Grubu’nun sera gazı emisyonlarını azaltma hedeflerine ulaşılmasına da katkıda bulunacağını ifade etti. 

EN ÇOK OKUNANLAR

Sobyanin, Moskova’da 20 Haziran’a kadar tatil ve çeşitli önlemler ilan etti

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentte artan COVID-19 vakaları nedeniyle 20 haziran Pazar gününe kadar tatil ilan etti.Sobyanin,...

Rusya buğdayda ihracat vergisini artırıyor

Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 16 Haziran'dan itibaren buğday ihracatına yönelik ihracat vergisinin ton başına 33,3 dolara yükseltileceği duyuruldu.

CSKA Moskova, Litvanyalı basketbolcu Marius Grigonis’i transfer etti

Rusya'nın CSKA Moskova Basketbol Takımı, Litvanyalı şutör Marius Grigonis'i kadrosuna kattı.Avrupa'nın en başarılı basketbol takımları arasında gösterilen CSKA...

Microsoft Rusya, çalışan sayısını son beş yılda yarıya indirdi

Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft, Rusya'daki çalışan sayısını 2016 yılından bu yana yarı yarıya indirdiği açıklandı.Kurumsal stratejideki yaptığı yenilikler...