13 Haziran 2021
Ana Sayfa Ekonomi Sberbank: Faiz oranları yüzde 6’ya yükselebilir

Sberbank: Faiz oranları yüzde 6’ya yükselebilir

Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank’ın yatırım departmanı SberCIB Investment uzmanı Igor Rapokhin, Merkez Bankası’nın yakın zamanda yapacağı toplantılarında faiz oranlarını yükselteceğini bildirdi.

Bir buçuk ay içinde Rusya Merkez Bankası’nın faiz oranını yılda yüzde 6’ya çıkaracağını söyleyen Rapokhin, “11 Haziran Cuma günü yapılacak banka toplantısında faizlerin 50 puan artırılacağına inanıyoruz. Bunu temmuz ayında 50 puanlık bir artış takip edebilir. Daha sonra faizin yıl sonuna kadar değişeceğini sanmıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Rapokhin, mayıs ayında tüketici fiyatlarındaki büyümede istikrarlı bir yavaşlamaya dair işaretlerin olmaması nedeniyle son zamanlarda Merkez Bankası’nın faizleri artıracağını vurguladığını açıklarken, mart ayında yıllık enflasyon oranlarının yüzde 5,8 olduğunu, nisan ayında ise göstergenin yüzde 5,5 seviyelerinde kaydedildiğini vurguladı.

“2 Haziran’da Merkez Bankası, enflasyon oranlarını yıllık yüzde 5,8 olarak tahmin etti.” diyen SberCIB Investment uzmanı, bankanın Rusya’da enflasyonun düşürülmesi için faiz oranlarını arttırmak istediğinin altını çizdi.

Rusya’da enflasyon beklentilerinin şu an dört yılın en yüksek seviyesinde olduğunu hatırlatan Rapokhin, gıda ürünleri fiyatlarının hasatlardaki verimlilikle birlikte yaz sonuna kadar düşeceğini tahmin ettiklerini sözlerine ekledi.

Daha önce, Sberbank Başkanı German Gref, mayıs ayında Rusya’da yıllık enflasyonun yüzde 6’nın üzerine çıkmasını beklemediğini açıklamıştı. 

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, geçen hafta yaptığı açıklamada Rusya ekonomisinin giderek toplarlandığını, öte yandan ekonominin yükselen enflasyon oranlarıyla birlikte aşırı ısındığını ifade etmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Sobyanin, Moskova’da 20 Haziran’a kadar tatil ve çeşitli önlemler ilan etti

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentte artan COVID-19 vakaları nedeniyle 20 haziran Pazar gününe kadar tatil ilan etti.Sobyanin,...

Rusya buğdayda ihracat vergisini artırıyor

Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 16 Haziran'dan itibaren buğday ihracatına yönelik ihracat vergisinin ton başına 33,3 dolara yükseltileceği duyuruldu.

CSKA Moskova, Litvanyalı basketbolcu Marius Grigonis’i transfer etti

Rusya'nın CSKA Moskova Basketbol Takımı, Litvanyalı şutör Marius Grigonis'i kadrosuna kattı.Avrupa'nın en başarılı basketbol takımları arasında gösterilen CSKA...

Microsoft Rusya, çalışan sayısını son beş yılda yarıya indirdi

Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft, Rusya'daki çalışan sayısını 2016 yılından bu yana yarı yarıya indirdiği açıklandı.Kurumsal stratejideki yaptığı yenilikler...