12 Haziran 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rus hükümetinden acı itiraf: Gaz ihracatında liderliği kaybedebiliriz

Rus hükümetinden acı itiraf: Gaz ihracatında liderliği kaybedebiliriz

Rusya hükümeti tarafından hazırlanan 2035 yılına kadar Enerji Stratejisi uygulamasına yönelik raporunda, 2024’te Rusya’nın gaz ihracat hacimlerindeki liderliğini kaybedebileceği ifade edildi.

Hükümet tarafından düzenlenen raporda, önümüzdeki iki yıl içinde Rusya’nın uluslararası pazarın en büyük üç gaz tedarikçisi arasında birinciliği elinde tutacağı belirtilirken, ancak daha sonraki yıllarda beklentilerin bu kadar net olmadığı ve birincilik pozisyonunu koruyamayabileceği bildirildi.

Rus doğal gazının ana ithalatçısının Avrupa olduğuna işaret eden uzmanlar, OPEC verilerine göre Rusya 2019’da 261 milyar metreküp gaz ihraç ettiğini açıkladı. İkinci sırada 143 milyar metreküp ile Katar bulunurken üçüncü sırada ise 132 milyar metreküp ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yer alıyor.

Dünyada en çok doğal gaz ihraç eden ilk üç ülkeyi daha sonra 111 milyar metreküp ile Norveç izlerken, beşinci sırada ise 100 milyar metreküp ile Avustralya bulunuyor.

Fitch Grubu Doğal Kaynaklar ve Emtia Direktörü Dmitry Marinchenko, Rus resmi haber ajansı RIA Novosti’ye konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) üretimindeki büyüme potansiyelinin, büyük kaya gazı rezervlerine sahip olan ABD’de ve üretim kapasitesini genişletmeyi planlayan Katar’da olduğunu vurgulayarak, ilerde bu iki ülkenin en büyük ihracatçılar arasında liderliği ele geçireceğini tahmin ediyor.

Gaz ihracatında birincilik pozisyonunu ne pahasına olursa olsun sürdürme çabalarının rasyonel olmadığının altını çizen Marinchenko, “Herhangi bir yeni projenin karı, döviz kazancı ve bütçeye getirisi Rusya için daha önemli olmalı.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın, hem Çin’e yeni boru hatları inşa ederek hem de yeni LNG projelerini hayata geçirerek gaz pazarındaki payını artırabileceğini vurgulayan uzman, ancak Avrupa’ya gaz ihracatını artırmanın büyük ölçüde mümkün olamayacağını da itiraf etti.

Avrupa’ya doğalgaz ve LNG gazı satışlarında büyük bir piyasa rekabeti olduğunu ifade eden Fitch Derecelendirme Grubu uzmanı, aynı zamanda Avrupa ülkelerinin kademeli olarak “yeşil” enerjiye geçişinin Rusya’nın önünde bir engel olduğunu sözlerine ekledi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Sobyanin, Moskova’da 20 Haziran’a kadar tatil ve çeşitli önlemler ilan etti

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentte artan COVID-19 vakaları nedeniyle 20 haziran Pazar gününe kadar tatil ilan etti.Sobyanin,...

Rusya buğdayda ihracat vergisini artırıyor

Rusya Federasyonu Tarım Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 16 Haziran'dan itibaren buğday ihracatına yönelik ihracat vergisinin ton başına 33,3 dolara yükseltileceği duyuruldu.

CSKA Moskova, Litvanyalı basketbolcu Marius Grigonis’i transfer etti

Rusya'nın CSKA Moskova Basketbol Takımı, Litvanyalı şutör Marius Grigonis'i kadrosuna kattı.Avrupa'nın en başarılı basketbol takımları arasında gösterilen CSKA...

Microsoft Rusya, çalışan sayısını son beş yılda yarıya indirdi

Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft, Rusya'daki çalışan sayısını 2016 yılından bu yana yarı yarıya indirdiği açıklandı.Kurumsal stratejideki yaptığı yenilikler...