13 Mayıs 2021
Ana Sayfa Gündem Rusya, 10 yıllık dondurma tüketim rekorunu kırabilir

Rusya, 10 yıllık dondurma tüketim rekorunu kırabilir

Rusya’da geçtiğimiz yıl pandemiden dolayı uygulanan kısıtlamaların bile engelleyemediği dondurma tüketiminde, bu yıl son on yılın rekorunu kırabilir.

Rus bankası Rosselhozbank uzmanları tarafından yapılan açıklamada, ülkede bu yıl dondurma tüketimi 448 bin tona veya kişi başına 3,1 kilograma ulaşabilir.

Bu yılın sonunda Rusya’da dondurma tüketimi hacminin yüzde 1 artarak son on yılın rekor seviyelerine çıkacağını belirten uzmanlar,ülkenin dondurma tüketimindeki artış eğiliminin süreceğinin de altını çizdi.

Tarım ve endüstri faaliyetleriyle bilinen Rosselhozbank, Rusya’da bu yıl dondurma üretiminin 463 bin tona kadar ulaşabileceğini tahmin ediyor.

Üretilen ürünlerin büyük kısmı iç talebi karşılayacağını belirten uzmanlar, geçtiğimiz yıl Rusya’da 451 bin ton dondurma üretildiğini ifade etti. Bu hacimler, 2019’a göre yüzde 8 daha fazla. Kısıtlamalara rağmen ülkede geçtiğimiz yıl dondurma tüketimi yüzde 8 artarak 444 bin tona çıktı. Böylelikle dondurma tüketiminin nüfusa oranı kişi başına 3 kilogram olarak kaydedildi.

Rusya’da dondurma satışlarının önemli bir kısmı park ve sokak büfeleri ile kafelere düşse de, geçen yıl evlere dondurma siparişlerinde büyük artış meydana geldi.

Rusya’nın dondurma ihracatı da artacak

Son on yılda Rus dondurması ihracatı sekiz kattan fazla artarak geçen yıl 26 bin tona ulaştı. Ülkenin soğuk iklimi ve iç tüketimin mevsimselliği göz önüne alındığında, ihracat hacimlerindeki artışın Rusya’daki dondurma üreticileri için en önemli gelir kaynağı olduğunu belirten uzmanlar, bu yılın sonunda, 2020’ye kıyasla yüzde 15 daha fazla ihracat hacmi beklendiğini belirtiyor. Yıl sonuna kadar 30 bin ton dondurma ihracatı olacağını tahmin eden uzmanlar, bu rakamların rekor olacağının da altını çizdi.

Rus dondurmasını ithal eden ülkeler listesinde birincilik, geçen yıl ithalatını yüzde 27 artırarak 11,2 bin tona yükselten Kazakistan’da.

İkinci sırada, arzını yılda üç kattan fazla artırarak 3,8 bin tona çıkaran Amerika Birleşik Devletleri (ABD) bulunuyor. Üçüncü sırada ise Rusya’dan dondurma ithalatını geçen yıl iki bin tonla yüzde 7 azaltmasına rağmen Moğolistan yer alıyor.

EN ÇOK OKUNANLAR

Moskova’ya yaz erken geldi

Phobos Hava Tahmin Merkezi uzmanı Yevgeny Tishkovets, Rusya'nın başkenti Moskova’ya yaz mevsiminin iki hafta erken geldiğini bildirdi.Ortalama günlük...

Putin, tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladığı bir mesaj yayınladı.Rusya lideri Kremlin resmi internet...

Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Meclisin alt kanadı Duma’da, pandemide ürün fiyatlarını artıran perakende zincirlerini açgözlülükle suçlayan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e üreticiler tavsiyelerde bulundu.

Rusya’da serbest meslek sahibi sayısı artıyor

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mishustin, Rusya'da kayıtlı serbest meslek sahiplerinin sayısının 2 milyonu aştığını bildirdi.Geçtiğimiz yıl pandeminin olumsuz...