13 Mayıs 2021
Ana Sayfa Yerel Rusya’da doğum oranları arttı

Rusya’da doğum oranları arttı

Rusya Federal İstatistik Servisi (Rosstat), Rusya’da mart ayında doğum oranlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15,5 arttığını bildirdi.

Bu yılın mart ayında 128 bin 200 doğan bebek sayısı olduğu kaydedilen Rosstat raporunda, geçtiğimiz yılın mart ayında bu rakamların 102 bin 100 kişi olduğu belirtildi.

Rosstat, raporunda Rusya’da bu yılın ilk üç ayında 337 bin canlı bebek sayısına ulaşıldığının da altını çizdi.

Daha önce Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, ülkedeki doğum oranlarının düştüğünü belirtmişti. Ülkedeki 20-29 yaş arası kadın nüfusunun şu anda 7,5 milyonun biraz üzerinde olduğuna işaret eden Golikova, 2010 yılına kıyasla bu rakamların yüzde 37,5 oranında azaldığını vurgulamıştı.

Ülkede yaşayan ve çocuk doğurma çağında olan kadın nüfusunda çok ciddi bir azalmanın kaydedildiğini belirten Golikova, birçok nedenle birlikte bu durumun da Rusya’daki doğum oranlarının düşmesine neden olduğunu ifade etmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Putin, tüm Müslümanların Ramazan Bayramı’nı kutladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladığı bir mesaj yayınladı.Rusya lideri Kremlin resmi internet...

Mishustin’in perakendecilerin açgözlülüğü ile ilgili sözlerine cevap

Meclisin alt kanadı Duma’da, pandemide ürün fiyatlarını artıran perakende zincirlerini açgözlülükle suçlayan Rusya Başbakanı Mihail Mishustin’e üreticiler tavsiyelerde bulundu.

Rusya’da serbest meslek sahibi sayısı artıyor

Rusya Federasyonu Başbakanı Mihail Mishustin, Rusya'da kayıtlı serbest meslek sahiplerinin sayısının 2 milyonu aştığını bildirdi.Geçtiğimiz yıl pandeminin olumsuz...

AB: Rusya, Ukrayna’nın doğusunu kendi topraklarına alıyor

Avrupa Birliği (AB), Rusya'nın Ukrayna'nın doğu kısımlarını meşru olmayan seçimler ve Rus pasaportu verilmesi yoluyla fiilen kendi topraklarına almaya çalıştığına inanıyor.