10 Nisan 2021
Ana Sayfa Gündem Rus uzman, Batı’nın Rusya’ya yaptırımlarının etkisini açıkladı

Rus uzman, Batı’nın Rusya’ya yaptırımlarının etkisini açıkladı

Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi (RIAC) Program Direktörü İvan Timofeyev yaptığı açıklamada, Rusyanın son ABD ve AB yaptırımlarına yanıt olarak, Amerikan ve Avrupa kolluk kuvvetleri yetkililerine isimlerini açıklamadan vize kısıtlamaları getirebileceğini söyledi.

Timofeev, bu prosedürün bir ay içinde veya hemen yarın olabileceğini, teknik olarak mümkün olduğunu ekledi.

Avrupa Birliği, salı günü Aleksey Navalny’nin tutuklanması nedeniyle dört Rus vatandaşına karşı insan hakları ihlalleri için yaptırım uyguladığını açıkladı. ABD’de,  AB’nin ardından Rusya Federasyonu’na yaptırım uyguladığını duyurdu. Washington’un yeni yaptırımları, FSB başkanlarını, Rusya Federasyonu başkanlık idaresinin birinci başkan yardımcısı Sergei Kiriyenko ve Rusya Başsavcı İgor Krasnov’u etkiliyor.

 Yaptırımlar aynı zamanda, Rusya savunma bakanlığının iki yardımcısını ve Devlet Başkanlığı idaresi başkanı Andrey Yarin’i de kapsadı. Yaptırımlar listesindeki kurumlar arasında ise Savunma Bakanlığı’nın 27. Bilim Merkezi, Savunma Bakanlığı 33. Merkezi Bilimsel Araştırma Enstitüsü, Organik Kimya ve Teknoloji Bilimsel Araştırma Enstitüsü (GosNIIOKhT)  de yer alıyor.

Yaptırımlar Rus ekonomisini etkilemeyecek

İvan Timofeyev’e göre, Brüksel ve Washington’un son yaptırımları, Rus ekonomisini etkileyemeyecek. Timofeyev, gazetecilere verdiği demeçte, ” Yaptırımlar doğası gereği semboliktir. Bu yaptırımlar, devlet borç yükümlülüklerine karşı ekonomik etki yaratmayacaktır. Listede büyük iş adamları, bankalar ve büyük şirketler yok.” dedi.

Timofeyev, Moskova’nın ABD ve AB’nin yaptırımlarına tepkisinin yürürlükte olan yasal yaptırım mekanizmalarına uygun olacağını, mutlaka benzer karşılık verme zorunluluğunun olmadığını ileterek şunları söyledi:

 “Rusya, batıya göre bireylere yaptırım uygulamasını daha az kullanıyor. Misilleme önlemleri olarak iş dünyasına dokunmuyor. Genellikle, dışişleri ve yutdışı temsilcilerinin ülkeye girmesini yasaklıyor. Rusya, batının yaptırımlarına karşı benzer cevaplar veriyor. Tabii bu yaptırımlar sembolik niteliktedir.”

Uzmanın tahminlerine göre, Rusya bu kez batı temsilcileri için vize kısıtlamaları getirebilir. 

Timofeyev, “Cevap olarak Amerikalı ve Avrupalı ​​yetkililerin girişine önceden uyarılmadan yasak gelebilir.

AB ve Amerika Birleşik Devletleri temsilcileri, Rusya’ya seyahatleri öncesinde yaptırım altında olduklarını bilmeyebilir. Bu durum, ülkeye girişte kendisi için sürpriz olur.” dedi.

İvan Timofeyev, Rusya’nın genellikle yaptırımlara bir veya iki ay içinde yanıt verdiğini belirtterek, 

“Ama bu sefer yaptırımlara Rusya’dan cevap niteliğindeki kararların daha hızlı verilebileceğini düşünüyorum. Karar yarın bile verilirse şaşırmam. Teknik olarak bu mümkün.” ifadesini kullandı.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya, ABD’yi “sorumlu” yaklaşıma davet etti

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'ye, Ukrayna meselesinde "sorumlu" yaklaşım sergileme çağrısında bulunduRus Ria haber ajansına konuşan...

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...