10 Nisan 2021
Ana Sayfa Gündem Peskov, Batı yaptırımlarına yanıt verdi

Peskov, Batı yaptırımlarına yanıt verdi

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, dün Washington tarafından alınan Rusya’ya her türlü yardımın durdurulması kararıyla ilgili yaptığı açıklamada, ABD’den Rusya’ya yapılan herhangi bir yardımdan haberlerinin olmadığını belirterek şöyle konuştu:

“Utanarak söylemeliyim ki, Amerika’nın Rusya’ya şu ana kadar ne tür bir yardım sağladığını şimdi hatırlayamıyorum. ABD’nin bu durumda neyi durdurma kararı aldığını söylemek zor. Herhangi bir yardımın farkında değilim.”

Dmitriy Peskov, Aleksey Navalnıy’ ın olası zehirlenmesi davasıyla ilgili yeni batı yaptırımları hakkında da yorum yaptı.

Bu çok çirkin bir iddia

“Berlinli bir hastanın davası, Rusya’ya yeni yaptırımların bir nedeni olarak dile getiriliyor.” diyen Peskov, yaptığı açıklamasının devamında, aynı zamanda Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın, sözde bir zehirlenme olduğunu ve bunun arkasında Federal Güvenlik Servisi olduğu iddialarının çok çirkin olduğunu belirtti.

Peskov, aynı zamanda Batı’nın Moskova’yı Aleksey Navalnıy’ ı zehirlemekle suçlamak için nedenleri varsa, bunları paylaşması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Rusya’ya yaptırımlar

Yakın zamanda, Navalnıy’ın kasten zehirlendiğini iddia eden Amerika Birleşik Devletleri, aynı zamanda Yves Rocher davasında ertelenen cezasının 3,5 yıl hapis cezası ile değiştirilmesi nedeniyle yaptırım uygulamıştı.

Washington tarafından yürürlüğe giren yeni yaptırımlar şu şekilde:

  • ABD, Rusya’ya acil insani yardım dışında herhangi bir yardım sağlamayı durduracak,
  • ABD, Rusya’ya her türlü savunma teknolojisi ihracatını sonlandıracak, (Uzay araştırmaları faaliyetleri hariç)
  • Rusya’nın finans kurumlarına ABD’nin kamu bankaları üzerinden kredi verilmeyecek.

ABD, aynı zamanda Rus hükümetinin yedi üst düzey temsilcisine de yaptırım uyguladığını açıkladı. 

Kimyasal silah üretimine karşı yaptırımlar

Buna ek olarak, ABD Ticaret Bakanlığı, biyolojik ve kimyasal silah üreten 14 örgütü kara listeye aldı. Bunların arasında 9’u Rusya’da, üçü Almanya’da, biri İsviçre’de olmak üzere 13 özel şirket ve Savunma Bakanlığı’nın 27. bilimsel Araştırma Merkezi ’de bulunuyor.

ABD’den kısa süre önce Avrupa Birliği de Rusya’ya, Aleksey Navalnıy’ın tutuklanması nedeniyle yaptırım uyguladığını açıklamıştı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, yaptırımlara en kısa sürede cevap verileceğini belirtti. 

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, yaptığı açıklamada Moskova’ya yönelik yaptırım politikasının başarıya ulaşamadığını belirtmişti.

EN ÇOK OKUNANLAR

Rusya, ABD’yi “sorumlu” yaklaşıma davet etti

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD'ye, Ukrayna meselesinde "sorumlu" yaklaşım sergileme çağrısında bulunduRus Ria haber ajansına konuşan...

Moskova’da ücretsiz Wi-Fi ağı genişliyor

Moskova Belediyesi Başkan Yardımcısı Natalya Sergunina, başkentte ücretsiz internet ağının geliştiğini ve tiyatrolarında ücretsiz Wi-Fi hizmeti sağlanacağını açıkladı.Moskova’da...

Sputnik V aşısının koronavirüse karşı koruma ömrü açıklandı

Sputnik V aşısı, koronavirüse karşı kaç yıl koruma sağlayacak? aşıyı geliştiren merkez tarafından açıklandı...Rusya Federasyonu Sağlık Bakanlığı Gamaleya...

Rusya’da uluslararası perakende zincirlerinin sayısı azalıyor

Rusya'da faaliyet gösteren en büyük emlak firmalarından olan Knight Frank tarafından yapılan araştırmalara göre, 2021 yılında Rusya perakende pazarına daha az uluslararası...