3 Mart 2021
Ana Sayfa Ekonomi Rusya ile BAE arasındaki ticaret hacminde tarihi rekor

Rusya ile BAE arasındaki ticaret hacminde tarihi rekor

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Abu Dabi ziyareti sonrası yaptığı açıklamada, dünya ekonomisinde salgın ve olumsuz eğilimlere rağmen 2020 yılında Rusya ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki ticaret hacminin yüzde 78 artarak 3, 26 milyar dolarla iki ülke ilişkilerinde tarihi bir seviyeye ulaştığını kaydetti.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, BAE yetkilileriyle yapılan görüşmelerde AURUS marka zırhlı araç ve helikopterlerinin üretimi, VRT-300 ve VRT-500 helikopterlerleri ve süpersonik yolcu uçağı ortak üretimi   dahil olmak üzere birçok sanayi işbirliği alanındaki mevcut ve gelecek projelerin konuşulduğu ifade edildi.

Bakanlık, aynı zamanda  hidrokarbon kaynaklarının araştırılması ve işletilmesinde kullanılacak ekipman alanında gelişmiş Rus teknolojilerinin kullanımının işbirliklerinin geleceği adına umut verici bir gelişme olarak kaydedildiğini bildirdi.  Aynı zamanda hidrojen enerjisi üretimi konusunda işbirliği olasılıklarını değerlendirmek amacıyla anlaşmaya varıldığının da ifade edildiği bakanlık verilerine göre Abu Dabi’de devam eden savunma fuarında Rus firmalarının standları yaklaşık 1200 metrekarenin üzerinde bir alanı kaplıyor.

Rusya’da savunma sanayi alanında hizmet veren Uralvagonzavod ve Rostek ortaklığında üretilen “Armata T-14” tanklarının yurtdışındaki ilk sunumunun gerçekleştiği IDEX savunma fuarında aynı zamanda  “Concern VKO Almaz-Antey”‘in uzun menzilli uçaksavar füze sistemi “Antey-4000” tanıtımının yapılacağı belirtildi.

Sergide ayrıca insansız hava araçlarına karşı kullanılacak olan “Kupol-PRO” sistemi, Çok namlulu roketatar “Typhoon” ve “Tornado” modelleri, “Proje 22160” devriye botu, “Proje 22800E Karakurt-E” corvet gemilerinin yanı sıra Rusya savunma sanayinin önde gelen ateşli silah ve roket üreticileri ZİD, Kalaşnikof ve KBIS Lobaev Arms yeni ürünlerini sergiliyor.

Ortadoğu’nun en büyük savunma fuarı sayılan IDEX, her yıl 21-25 Şubat tarihleri ​​arasında Abu Dabi’de düzenleniyor. Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov da bu yılki IDEX savunma fuarını ziyaret ederek Rus firmalarına gezdi. Manturov, ziyaret sonrası iki ülke arasındaki ticari ilişkiler ile ilgili açıklamalarda bulunurken, BAE’nin Rusya’nın geliştirdiği Koronavirüs aşını tercih etmesi konusunda da, “Birleşik Arap Emirlikleri’nin Rusya’da üretilen Sputnik V aşısına onay vermesinin ve kendi ülkelerinde ulusal aşı portföylerine dahil etme kararlarını memnuniyetle karşılıyoruz.” dedi.

EN ÇOK OKUNANLAR

Peskov, Batı yaptırımlarına yanıt verdi

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, dün Washington tarafından alınan Rusya’ya her türlü yardımın durdurulması kararıyla ilgili yaptığı açıklamada, ABD'den Rusya'ya yapılan herhangi...

Rus uzman, Batı’nın Rusya’ya yaptırımlarının etkisini açıkladı

Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi (RIAC) Program Direktörü İvan Timofeyev yaptığı açıklamada, Rusyanın son ABD ve AB yaptırımlarına yanıt olarak, Amerikan ve Avrupa kolluk...

Rusya’da hizmet sektörü PMI şubatta geriledi

Rusya'da hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), geçen ay 0,5 puanlık azalışla 52,2 değerine geriledi.Uluslararası finansal araştırma kuruluşu...

Pandemi sürecinde işverenlerin yüzde 60’ı işçi bulamadı

Rus işverenlerin yüzde 60'ından fazlası pandemi sırasında işçi açığı ile karşı karşıya kaldıklarını belirttiler.Rabota.ru iş bulma servisinin verilerine...